statystyki

KAS: Można wypłacić dywidendę ze specjalnego rachunku

autor: Agnieszka Pokojska24.08.2020, 07:50; Aktualizacja: 24.08.2020, 07:50
Podatnicy CIT mogą bowiem zaliczać do kosztów uzyskania przychodu odsetki od zaciągniętych pożyczek (kredytów), ale m.in. z wyjątkiem sytuacji, gdy pożyczone środki wypłacają wspólnikom w formie dywidendy. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale siedmiu sędziów z 12 grudnia 2011 r. (sygn. akt II FPS 2/11).

Podatnicy CIT mogą bowiem zaliczać do kosztów uzyskania przychodu odsetki od zaciągniętych pożyczek (kredytów), ale m.in. z wyjątkiem sytuacji, gdy pożyczone środki wypłacają wspólnikom w formie dywidendy. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale siedmiu sędziów z 12 grudnia 2011 r. (sygn. akt II FPS 2/11).źródło: ShutterStock

Utworzenie odrębnego konta do gromadzenia środków na wypłatę dywidend w celu udowodnienia, że pieniądze z pożyczek nie trafiają do wspólników, nie podlega klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania.

Potwierdził to szef Krajowej Administracji Skarbowej w opinii zabezpieczającej.

Chodziło o spółkę, która utworzyła rachunek bankowy, by gromadzić na nim zysk przeznaczony na wypłatę dywidendy. Dzięki temu spółka miałaby dowód na to, że dywidendy nie pochodzą z zaciąganych pożyczek, tylko z wypracowanego zysku.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane