statystyki

WSA: Jak nie było przychodu, to nie ma i kosztu

autor: Łukasz Zalewski26.08.2020, 07:41; Aktualizacja: 26.08.2020, 07:43
Zdaniem warszawskiego WSA w przypadku zbycia wierzytelności odsetkowych spółka nie może zaliczyć ich ceny do kosztów uzyskania przychodów, skoro nie zaliczyła ich do przychodów należnych.

Zdaniem warszawskiego WSA w przypadku zbycia wierzytelności odsetkowych spółka nie może zaliczyć ich ceny do kosztów uzyskania przychodów, skoro nie zaliczyła ich do przychodów należnych.źródło: ShutterStock

Spółka, która sprzedaje wierzytelności odsetkowe związane z nieterminową spłatą pożyczek, nie może zaliczyć ich ceny do podatkowych kosztów, jeśli wcześniej nie rozpoznała ich jako przychodu – orzekł WSA w Warszawie.

Stwierdził, że choć w takich sprawach orzecznictwo sądów jest rozbieżne, to nie można zastosować zasady rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatników, o której mowa w art. 2a ordynacji podatkowej.

Chodziło o spółkę, która udziela przez internet (poza systemem bankowym) pożyczek krótkoterminowych i ratalnych, na podstawie ustawy o kredycie konsumenckim (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1083). Część pożyczkobiorców nie spłaca jednak zobowiązań lub robi to po terminie, w związku z tym spółka nalicza odsetki od zadłużenia przeterminowanego (odsetki karne). Nie zalicza jednak odsetek karnych do przychodów należnych.

Część należności stara się ściągnąć na drodze sądowej. Co jakiś czas też zbywa swoje wierzytelności po cenie rynkowej, sporo niższej niż wartość nominalna długu.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane