statystyki

Jakie są konsekwencje braku wywozu zaliczkowanych towarów z powodu COVID-19 [Poradnia podatkowa]

autor: Tomasz Krywan17.08.2020, 06:01; Aktualizacja: 17.08.2020, 08:59
W styczniu 2020 r. otrzymaliśmy zaliczkę na dwie dostawy od klienta z Rosji, którą wykazaliśmy w deklaracji VAT-7 za styczeń 2020 r. ze stawką 0 proc. Pierwszą dostawę zrealizowaliśmy w marcu 2020 r., natomiast druga nie została zrealizowana z powodu wybuchu epidemii koronawirusa. Czy obowiązani jesteśmy do skorygowania zastosowanej do zaliczki stawki VAT 0 proc.?

W styczniu 2020 r. otrzymaliśmy zaliczkę na dwie dostawy od klienta z Rosji, którą wykazaliśmy w deklaracji VAT-7 za styczeń 2020 r. ze stawką 0 proc. Pierwszą dostawę zrealizowaliśmy w marcu 2020 r., natomiast druga nie została zrealizowana z powodu wybuchu epidemii koronawirusa. Czy obowiązani jesteśmy do skorygowania zastosowanej do zaliczki stawki VAT 0 proc.?źródło: ShutterStock

Jakie są konsekwencje braku wywozu zaliczkowanych towarów z powodu COVID-19. Czy zmiana umowy leasingu w związku z pandemią wpływa na zasady rozliczania opłat w kosztach podatkowych. W jaki sposób dokumentować koszty zakupu dla celów procedury opodatkowania marży. Czy podatnik VAT czynny może otrzymać na rachunek bankowy zwrot kwoty ulgi na zakup kasy.

W styczniu 2020 r. otrzymaliśmy zaliczkę na dwie dostawy od klienta z Rosji, którą wykazaliśmy w deklaracji VAT-7 za styczeń 2020 r. ze stawką 0 proc. Pierwszą dostawę zrealizowaliśmy w marcu 2020 r., natomiast druga nie została zrealizowana z powodu wybuchu epidemii koronawirusa. Czy obowiązani jesteśmy do skorygowania zastosowanej do zaliczki stawki VAT 0 proc.?

Od 1 stycznia 2014 r. z przepisów wprost wynika, że w przypadku otrzymywania zaliczek na poczet eksportu towarów jest możliwe stosowanie stawki 0 proc. Jak bowiem stanowi art. 41 ust. 9a ustawy o VAT, jeżeli podatnik otrzymał całość lub część zapłaty przed dokonaniem dostawy towarów, stawkę podatku 0 proc. w eksporcie towarów stosuje się w odniesieniu do otrzymanej zapłaty. Z dalszej części tego przepisu wynika jednak, że stawkę 0 proc. we wskazanych przypadkach stosuje się, jeżeli łącznie są spełnione dwa warunki:

  • wywóz towarów nastąpi w terminie dwóch miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik otrzyma zapłatę (chyba że ma zastosowanie art. 41 ust. 9b ustawy o VAT, który pozwala na wywóz towarów w terminie późniejszym, bez utraty prawa do opodatkowania zaliczki stawką 0 proc., jeżeli wywóz towarów w tym późniejszym terminie jest uzasadniony specyfiką realizacji tego rodzaju dostaw potwierdzoną warunkami dostawy, w których określono termin wywozu towarów),
  • w terminie powyższym podatnik otrzyma dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej.

Dominuje przy tym stanowisko, że brak wywozu towarów w terminie dwóch miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik otrzyma zapłatę (względnie w późniejszym terminie, o którym mowa w art. 41 ust. 9b ustawy o VAT), skutkuje utratą prawa do zastosowania stawki 0 proc. i koniecznością skorygowania deklaracji VAT złożonej za okres rozliczeniowy otrzymania zaliczki. W szczególności stanowisko takie reprezentują organy podatkowe, czego przykładem może być interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 14 października 2014 r. (nr IBPP1/443-570/14/DK) czy interpretacja indywidualna dyrektora IS w Bydgoszczy z 3 czerwca 2016 r. (nr ITPP3/4512-180/16/MD). Jak czytamy w pierwszej z tych interpretacji, „jeżeli wywóz towarów nie nastąpi w ciągu dwóch miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał zaliczkę, to Wnioskodawca nie zachowuje prawa do opodatkowania zaliczki 0-proc. stawką VAT i zaliczkę należy opodatkować stawką krajową. Tak więc w przypadku wykazania w deklaracji zaliczki ze stawką 0 proc. Wnioskodawca powinien skorygować deklarację, w której wykazał tę zaliczkę ze stawką 0 proc. Otrzymanie dokumentu w terminie późniejszym upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał ten dokument”.

Mając to na uwadze, pragnę wyjaśnić, że nie zostały wprowadzone przepisy wyłączające powyższe regulacje w związku z pandemią koronawirusa. Powoduje to, że w związku z naruszeniem warunku wywozu towarów w terminie dwóch miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał drugą część zaliczki (zakładając, że nie ma zastosowania art. 41 ust. 9b ustawy o VAT), z upływem 31 marca 2020 r. utracił on prawo do opodatkowania tej części zaliczki stawką 0 proc. Konieczna jest w związku z tym korekta deklaracji VAT-7 złożonej za styczeń 2020 r. celem korekty tej części zaliczki wykazanej w tej deklaracji ze stawką 0 proc. na wykazanie tej części zaliczki ze stawką krajową (zapewne ze stawką 23 proc.). Konieczna będzie również zapłata wynikającego z tej zmiany VAT wraz z odsetkami za zwłokę.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane