Wyroby spirytusowe oznaczone nieaktualnymi znakami akcyzy będzie można wyprzedawać do końca czerwca 2021 r. – wynika z najnowszego projektu rozporządzenia ministra finansów.
To drugie już przedłużenie terminu na wyprzedaż alkoholu oznaczonego starymi znakami akcyzy.
Problem pojawił się wraz z wejściem w życie 20 czerwca 2019 r. rozporządzenia, które wprowadziło nowe wzory banderol m.in. na wyroby spirytusowe (Dz.U. poz. 1147). Zarówno z niego, jak i z art. 134 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym wynikało, że stare znaki akcyzy zachowają ważność tylko do 20 czerwca 2020 r.
Organizacje branżowe (głównie Związek Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego) zaapelowały jednak o wydłużenie czasu na wyprzedaż butelek oznaczonych starymi banderolami. Przekonywały, że pierwotnie przewidziany, roczny termin jest za krótki i dystrybutorzy wyrobów spirytusowych odmawiają przyjmowania trunków oznaczonych starymi banderolami z obawy o to, że nie zdążą ich sprzedać w wyznaczonym okresie. Po jego upływie musieliby kupować kosztowne banderole legalizacyjne.
Dodatkowo importerzy zwracali uwagę na stosunkowo długi (kilka miesięcy) czas, który upływa od złożenia zamówienia do sprowadzenia alkoholu do Polski, a następnie sprzedaży konsumentom.
Przekonało to ministra finansów i przedłużył on do końca 2020 r. termin wyprzedaży alkoholu oznaczonego starymi znakami akcyzy.
Wkrótce jednak okazało się, że branży nie uda się dotrzymać również tego terminu ze względu na epidemię koronawirusa. Producenci wódki poinformowali, że w ich magazynach ciągle zalega ponad 1 mln sztuk trunków z banderolami nałożonymi przed 2018 r., a liczba butelek znajdujących się w sklepach, barach, restauracjach jest trudna do oszacowania.
Minister postanowił więc ponownie odpowiedzieć na apel producentów wyrobów spirytusowych i dać im kolejne pół roku na wyprzedaż.
Etap legislacyjny
Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie przedłużenia okresu ważności znaków akcyzy naniesionych na opakowania jednostkowe wyrobów spirytusowych – w konsultacjach publicznych