Udział w PGK to także utrata przywilejów

autor: Agnieszka Pokojska11.08.2020, 17:00
Spółka twierdziła, że tak samo należy interpretować przepisy o uproszczonych zaliczkach. Sądziła więc, że w jej przypadku rokiem poprzedzającym aktualny rok podatkowy jest 2010 r., bo wówczas złożyła ostatnie zeznanie jako podatnik CIT (za 2009 r.).

Spółka twierdziła, że tak samo należy interpretować przepisy o uproszczonych zaliczkach. Sądziła więc, że w jej przypadku rokiem poprzedzającym aktualny rok podatkowy jest 2010 r., bo wówczas złożyła ostatnie zeznanie jako podatnik CIT (za 2009 r.).źródło: ShutterStock

Spółka nie może stosować uproszczonej formy wpłacania zaliczek na CIT zaraz po wyjściu z podatkowej grupy kapitałowej – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Z pytaniem wystąpiła spółka, która w latach 2011–2019 była członkiem podatkowej grupy kapitałowej. Po utracie przez PGK bytu prawnego spółka chciała skorzystać z możliwości wpłacania uproszczonych zaliczek CIT, tj. w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w deklaracji CIT-8 złożonej w roku poprzedzającym aktualny rok podatkowy.

Chciała się upewnić, że do obliczenia kwoty należnej zaliczki powinna wziąć pod uwagę deklarację CIT-8 za 2009 r., złożoną w 2010 r. Tłumaczyła, że w czasie istnienia PGK spółki członkowskie nie mają statusu podatnika CIT. Dlatego w tym czasie nie biegną im lata podatkowe.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane