Delegowani muszą płacić PIT od noclegów na koszt pracodawcy

autor: Patrycja Dudek11.08.2020, 09:48; Aktualizacja: 11.08.2020, 09:48
Pytanie dotyczyło tego, czy pokrycie kosztów najmu lokalu przez pracodawcę jest przychodem dla oddelegowanego podlegającym opodatkowaniu.

Pytanie dotyczyło tego, czy pokrycie kosztów najmu lokalu przez pracodawcę jest przychodem dla oddelegowanego podlegającym opodatkowaniu.źródło: ShutterStock

Kto nie będąc w podróży służbowej, nocuje na koszt zatrudniającego, musi zapłacić podatek od zafundowanej mu kwatery, jeśli koszt noclegu przekracza 500 zł miesięcznie – potwierdził NSA.

Dziś można już mówić o jednolitej i niekorzystnej dla podatników linii orzeczniczej w tej kwestii. Zapoczątkował ją precedensowy wyrok sądu kasacyjnego z 29 listopada 2018 r. (sygn. akt II FSK 779/18). Pisaliśmy o nim w artykule „Nocleg opłacony przez szefa to przychód dla oddelegowanego” (DGP nr 234/2018).


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Podatnik(2020-08-11 11:36) Zgłoś naruszenie 10

    To jakiś absurd. Jadę na polecenie szefa. Biorę fv na firmę. Jestem w pracy!! Dlaczego to mój przychód??

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Andrzej(2020-08-11 23:06) Zgłoś naruszenie 00

    Przez całe lata organy podatkowe na spółkę z sądami administracyjnymi dyskryminowały wykonujących pracę poza siedzibą pracodawcy. Po wyroku TK praktyka ta ustała. Teraz wraca stare. Jaka jest korzyść dla pozostającego całymi tygodniami poza domem z wynajętego lokum? Przecież gdyby nie konieczność wykonywania pracy to nigdy by się tam nie znalazł tylko siedział w domku.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane