statystyki

Uzyskane darmo poręczenie nie przeczy rynkowemu charakterowi transakcji

autor: Monika Palmowska, Paulina Szemiel, Magdalena Jabłońska10.08.2020, 12:58; Aktualizacja: 10.08.2020, 13:09
kalkulator, podatki, księgowość, biuro, biznes, praca

ceny transferoweźródło: ShutterStock

Fiskus dotychczas twierdził, że podatnik rozpoznający dodatkowy przychód z nieodpłatnych świadczeń nie może złożyć oświadczenia o rynkowości rozliczeń z podmiotami powiązanymi. Niedawny wyrok sądu administracyjnego zmienia ten kierunek interpretacyjny.

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami ustaw o podatkach dochodowych od 1 stycznia 2019 r. podmiot powiązany, zobowiązany do sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych, składa do odpowiednich organów oświadczenie, w którym wskazuje, że sporządził lokalną dokumentację cen transferowych, a ceny transferowe transakcji kontrolowanych objętych tą dokumentacją są ustalane na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niezależne.

Mimo uregulowania kluczowych zagadnień związanych z treścią i zakresem oświadczenia, w ostatnim czasie wątpliwości budziła kwestia możliwości złożenia analizowanego oświadczenia i tym samym poświadczenia przez cały zarząd podatnika rynkowego charakteru transakcji w sytuacji występowania częściowego lub całkowitego braku odpłatności i konieczności rozpoznania na tej podstawie nieodpłatnego świadczenia (stanowiącego kategorię opodatkowanego przychodu) przez jedną ze stron transakcji.

Niekorzystne podejście


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane