Niezarejestrowany nabywca nie skorzysta z zerowego VAT

autor: Łukasz Zalewski10.08.2020, 11:51; Aktualizacja: 10.08.2020, 12:02
Sprawa dotyczyła firmy, która dokonała dostawy towaru do kontrahenta w Hiszpanii

Sprawa dotyczyła firmy, która dokonała dostawy towaru do kontrahenta w Hiszpaniiźródło: ShutterStock

Nie można wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów opodatkować zerową stawką VAT, jeśli polski dostawca wiedział, że hiszpański nabywca nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła firmy, która dokonała dostawy towaru do kontrahenta w Hiszpanii. Spółka jest zarejestrowana na VAT-UE, ale hiszpański kontrahent nie. W związku z tym powstał problem, czy polska firma może dostawę opodatkować 0 proc. VAT. Spółka uważała, że może. Powołała się na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 27 września 2012 r. w sprawie C-587/10. Zgodnie z nim – zdaniem spółki – numer identyfikacji podatkowej dla celów VAT stanowi dowód statusu podatkowego podatnika oraz ułatwia kontrolę czynności wewnątrzwspólnotowych, ale jest to wymóg formalny, który nie może podważać zwolnienia z VAT (0 proc. VAT) wewnątrzwspólnotowej dostawy. Zdaniem spółki może ona zastosować do dokonanej dostawy stawkę 0 proc. VAT – wbrew przepisom krajowym.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach nie zgodził się ze spółką. Wskazał, że z art. 13 ust. 2 w powiązaniu z art. 42 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT wyraźnie wynika, że transakcja jest wewnątrzwspólnotową dostawą towarów objętą stawką 0 proc., jeśli nabywca jest podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych, posiadającym właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla tych transakcji. Jeśli nabywca nie spełnia tego warunku, transakcji nie można opodatkować 0 proc. VAT. Organ powołał się na orzeczenie TSUE w sprawie C-587/10. Zwrócił uwagę, że spółka nie wskazała na inne elementy, które potwierdzałyby, że nabywca jest podatnikiem działającym w charakterze podatnika VAT UE. A tego wymaga TSUE. Dopuszcza brak numeru VAT UE, ale wymaga wykazania tego w inny sposób. Skoro spółka tego nie zrobiła, musi opodatkować transakcję 23 proc. VAT.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane