Postanowienie o przybiciu to jeszcze nie jest moment, w którym powstaje obowiązek podatkowy

autor: Patrycja Dudek10.08.2020, 18:00
Spór w sprawie dotyczył tego, czy mężczyzna miał jeszcze prawo skorzystać ze zwolnienia. De facto sprowadzał się więc do tego, kiedy nastąpiło nabycie przez niego nieruchomości.

Spór w sprawie dotyczył tego, czy mężczyzna miał jeszcze prawo skorzystać ze zwolnienia. De facto sprowadzał się więc do tego, kiedy nastąpiło nabycie przez niego nieruchomości.źródło: ShutterStock

Nabycie nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym ma miejsce dopiero z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia sądu o przysądzeniu własności. Skoro w tej dacie nie było już zwolnienia z PCC, to danina powinna trafić do budżetu – wynika z wyroku NSA.

Chodziło o mężczyznę, który 16 września 2015 r. wziął udział w licytacji nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym. Jako jedyny uczestnik nabył ją za cenę wywołania. W tym samym dniu zostało wydane postanowienie o przybiciu, które nie zostało zaskarżone i się uprawomocniło. W związku z wykonaniem warunków licytacyjnych postanowieniem z 14 stycznia 2016 r. sąd przysądził prawo własności nieruchomości na rzecz nabywcy. Postanowienie to uprawomocniło się 24 października 2016 r.

Pech chciał, że w tym czasie zmieniły się przepisy. Do 31 grudnia 2015 r. obowiązywał bowiem art. 2 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w świetle którego nie podlegały podatkowi umowy sprzedaży rzeczy w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym. Regulacja ta została jednak uchylona 1 stycznia 2016 r. przez art. 23 ust. 2 lit. a ustawy zmieniającej.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane