Podatkowy brexit nie dla Ulsteru

autor: Mariusz Szulc05.08.2020, 08:55; Aktualizacja: 05.08.2020, 09:24
Komisja Europejska opublikowała projekt nowelizacji dyrektywy VAT, który ma wdrożyć postanowienia protokołu

Komisja Europejska opublikowała projekt nowelizacji dyrektywy VAT, który ma wdrożyć postanowienia protokołuźródło: ShutterStock

W 2021 r. zakup lub sprzedaż towarów na rzecz firmy z siedzibą w Irlandii Północnej nadal będą rozliczane na gruncie VAT i akcyzy tak jak każda inna transakcja wewnątrzwspólnotowa.

Odmienne zasady będą dotyczyć świadczenia usług, bo przedsiębiorcy unijni (a więc także polscy) rozliczą takie transakcje podobnie jak te dokonywane z państwami trzecimi, np. USA, Rosją czy Kanadą. Takie będą podatkowe skutki upłynięcia wraz z 31 grudnia br. okresu przejściowego dla brexitu – przypomniała w ubiegłym tygodniu Komisja Europejska.

Specjalny status Irlandii Północnej na gruncie VAT i akcyzy został zapisany w protokole do ratyfikowanej już przez UE i Wielką Brytanię umowy brexitowej. Z art. 8 protokołu wynika, że o ile to brytyjski fiskus będzie odpowiedzialny za pobór VAT i akcyzy na terytorium Ulsteru, o tyle przy rozliczaniu dostawy towarów podatkowa suwerenność Wielkiej Brytanii będzie ograniczona. Pomimo brexitu nadal będą bowiem stosowane przepisy unijne. Dochody pozyskane przez brytyjskiego fiskusa z transakcji podlegających opodatkowaniu w Irlandii Północnej nie będą jednak przekazywane UE, ale pozostaną w budżecie brytyjskim. Specjalny podatkowy status Ulsteru miałby w założeniu trwać przez następne cztery lata.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane