statystyki

NSA: Bycie wspólnikiem nie przekreśla prawa do zryczałtowanego podatku

autor: Patrycja Dudek04.08.2020, 17:00
kalkulator, podatki, księgowość, biuro, biznes, praca

Spór dotyczył art. 25 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2019 r. poz. 43 ze zm.). Mówi on, że z karty podatkowej mogą korzystać podatnicy prowadzący określony rodzaj działalności (np. lekarze), pod warunkiem że nie prowadzą żadnej innej.źródło: ShutterStock

Lekarz, który zacznie uzyskiwać przychody z udziału w spółce osobowej, nadal może rozliczać się z fiskusem według karty podatkowej – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Spór dotyczył art. 25 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2019 r. poz. 43 ze zm.). Mówi on, że z karty podatkowej mogą korzystać podatnicy prowadzący określony rodzaj działalności (np. lekarze), pod warunkiem że nie prowadzą żadnej innej.

Jak to zastrzeżenie rozumieć, spytał medyk, który rozliczał się już z fiskusem w formie karty podatkowej. Planował jednak założyć spółkę komandytową, w której miałby zostać komandytariuszem. Nie prowadziłby więc spraw spółki ani by nią nie zarządzał. Czerpałby natomiast przychody z prowadzonej przez nią działalności gospodarczej.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane