statystyki

Zryczałtowany podatek od odsetek nie może być kosztem

autor: Łukasz Zalewski05.03.2020, 07:34; Aktualizacja: 05.03.2020, 07:34
Sprawa dotyczyła spółki dominującej w podatkowej grupie kapitałowej. Problem dotyczył pożyczek zaciąganych przez nią od podmiotu, którego właścicielem jest szwedzki bank. Spółka musi bowiem wypłacać za granicę odsetki oraz prowizje od pożyczek.

Sprawa dotyczyła spółki dominującej w podatkowej grupie kapitałowej. Problem dotyczył pożyczek zaciąganych przez nią od podmiotu, którego właścicielem jest szwedzki bank. Spółka musi bowiem wypłacać za granicę odsetki oraz prowizje od pożyczek.źródło: ShutterStock

Podmiot, który skorzystał z opcji, jaką dała nowelizacja CIT z 2019 r., i zamiast podatku u źródła zapłacił 3-proc. daninę od odsetek, nie zaliczy jej do kosztów podatkowych – orzekł WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła spółki dominującej w podatkowej grupie kapitałowej. Problem dotyczył pożyczek zaciąganych przez nią od podmiotu, którego właścicielem jest szwedzki bank. Spółka musi bowiem wypłacać za granicę odsetki oraz prowizje od pożyczek.

W umowach o pożyczkę zapisano, że w razie konieczności zapłaty w Polsce podatku u źródła, należność zostanie ubruttowiona. Słowem, polska firma ma przelać odsetki za granicę w wysokości niepomniejszonej o CIT. Koszt podatku musi ponieść sama.

Co zmieniła nowelizacja

Jej wątpliwości były związane z nowelizacją ustaw o PIT i CIT, która weszła w życie 1 stycznia 2019 r. (Dz.U. z 2018 r., poz. 2193). W świetle tej nowelizacji podmiot wypłacający odsetki za granicę może być zwolniony z podatku u źródła, jeśli zapłaci od odsetek zryczałtowany podatek dochodowym w wysokości 3 proc. (na podstawie art. 19–21 ustawy nowelizującej). Dotyczy to pożyczek otrzymanych od podmiotu zagranicznego przed 1 stycznia 2019 r., o terminie spłaty nie krótszym niż rok.

Spółka chciała z tej preferencji skorzystać. Tłumaczyła, że gdyby naliczyła podatek u źródła na ogólnych zasadach i zapłaciła go z własnej kieszeni, to mogłaby ten wydatek zaliczyć do kosztów podatkowych.

Problem z 3 proc.

Spór z fiskusem dotyczył tego, czy spółka będzie mogła zaliczyć do kosztów również wydatek odpowiadający zryczałtowanemu 3-proc. podatkowi dochodowemu, jeżeli skorzysta z opcji, którą daje jej nowelizacja ustaw o PIT i CIT.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane