Jak amortyzować jacht? Kiedy uwzględnić zakup kasy online? [PORADNIA PODATKOWA]

autor: Tomasz Krywan03.08.2020, 11:33; Aktualizacja: 03.08.2020, 11:33
Od 15 lat mieszkamy z żoną i pracujemy w Irlandii, tam też rozliczamy podatki i nie prowadzimy żadnych interesów w Polsce. Trzy lata temu kupiliśmy pod Dublinem dom, który obecnie chcemy sprzedać i wrócić do ojczyzny. Czy w tej sytuacji musimy zapłacić podatek dochodowy w Polsce?

Od 15 lat mieszkamy z żoną i pracujemy w Irlandii, tam też rozliczamy podatki i nie prowadzimy żadnych interesów w Polsce. Trzy lata temu kupiliśmy pod Dublinem dom, który obecnie chcemy sprzedać i wrócić do ojczyzny. Czy w tej sytuacji musimy zapłacić podatek dochodowy w Polsce?źródło: ShutterStock

Kiedy uwzględnić w kosztach zakup kasy online, która zacznie być używana za kilka miesięcy?

Czy trzeba zapłacić podatek dochodowy w przypadku sprzedaży domu za granicą przed powrotem do Polski?

Jak amortyzować jacht wykorzystywany na potrzeby działalności gospodarczej?

Czy można odliczyć VAT od nabytego prywatnie auta wprowadzonego potem do działalności?

Prowadzę działalność gospodarczą (zakład kosmetyczny) i rozliczam się na zasadach ogólnych (podatkowa księga przychodów i rozchodów). 15 lipca 2020 r. (jest to również data wystawienia faktury dokumentującej zakup kasy) kupiłam kasę online, przy czym zacznę jej używać dopiero w czerwcu 2021 r. Czy koszt zakupu kasy mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów już teraz?

Większość osób fizycznych dla celów podatkowych prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową, zakładam więc, że tak jest też w analizowanym przypadku. Mając to na uwadze, pragnę wskazać, że koszty uzyskania przychodów w przypadku stosowania metody kasowej są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione (art. 22 ust. 4 ustawy o PIT). Za dzień poniesienia kosztu u takich podatników uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu (art. 22 ust. 6b ustawy o PIT). Powoduje to, że u podatników stosujących tę metodę koszty stają się potrącalne w dacie wystawienia faktury, rachunku lub innego dokumentu (np. noty obciążeniowej) stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu (zob. interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 4 czerwca 2012 r., nr IPTPB1/415-185/12-3/KSU lub interpretację indywidualną dyrektora IS w Poznaniu z 24 grudnia 2013 r., nr ILPB1/415-1099/13-2/AP).

Na powyższe nie wpływa przy tym okoliczność, że nabywane urządzenie podatnik zamierza wykorzystywać na potrzeby prowadzonej działalności dopiero za jakiś czas. W konsekwencji w przedstawionej sytuacji koszt zakupu kasy rejestrującej online podatniczka może zaliczyć do podatkowych kosztów uzyskania przychodów w dacie wystawienia faktury (tj. 15 lipca 2020 r.), mimo że kasę tę zacznie wykorzystywać na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej dopiero w czerwcu 2021 r.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane