statystyki

Jak rozliczyć koszty używania samochodu zarejestrowanego na żonę? [PORADNIA PODATKOWA]

autor: Tomasz Krywan20.07.2020, 06:01; Aktualizacja: 20.07.2020, 11:57
Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny).

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny).źródło: ShutterStock

W jaki sposób rozliczyć koszty używania samochodu osobowego zarejestrowanego na żonę? Czy trzeba zapłacić PIT od sprzedaży działek powstałych z podziału większego gruntu? Jakie skutki w VAT powoduje zbycie wierzytelności własnej? Kiedy trzeba składać zawiadomienie ZAW-NR? Które transakcje będą miały w nowym JPK_VAT oznaczenie „TP”?

Podatnik (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą) wykorzystuje na podstawie umowy użyczenia na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej samochód osobowy zarejestrowany na żonę (widnieje w dowodzie rejestracyjnym jako jedyny właściciel pojazdu), który nie jest wprowadzony do środków trwałych podatnika. Między małżonkami istnieje wspólność majątkowa, a auto zostało nabyte w trakcie małżeństwa. Czy koszty używania samochodu podatnik może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej w 20 proc. czy w 75 proc.?

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków (zob. art. 31 par. 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Wspólność majątkowa obejmuje również składniki majątku przedsiębiorstw prowadzonych przez małżonków (wśród składników majątku odrębnego małżonków nie są wymienione przedmioty służące do prowadzenia działalności gospodarczej – zob. art. 33 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Jak wynika z treści pytania, samochód został nabyty w czasie trwania małżeństwa. W konsekwencji stanowi współwłasność podatnika oraz jego żony. Bez znaczenia jest przy tym wpis w dowodzie rejestracyjnym wskazujący, że stanowi on wyłączną własność małżonki podatnika, gdyż nie wyłącza to faktu, że pojazd ten należy do majątku wspólnego małżonków.

Jednocześnie pragnę wskazać, że na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów poniesionych wydatków z tytułu kosztów używania, stanowiącego własność podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, samochodu osobowego niebędącego składnikiem majątku, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, oraz składek na ubezpieczenie takiego samochodu. Te wydatki i składki w wysokości 20 proc. stanowią jednak koszty uzyskania przychodów, lecz tylko pod warunkiem, że samochód ten jest wykorzystywany również do celów związanych z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane