Co do zasady roczne raporty tych osób w formie elektronicznej i w strukturze logicznej (w formacie XML) muszą być składane fiskusowi przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania podatkowego tj. do końca kwietnia. W tym roku jednak, ze względu na pandemię koronawirusa, wszystkie terminy sprawozdawcze zostały przesunięte rozporządzeniem ministra finansów (Dz.U. z 2020 r. poz. 570).
Osoby fizyczne prowadzące księgi rachunkowe mają więc w tym roku czas na złożenie szefowi KAS sprawozdań do końca lipca br. Możliwości są dwie: można skorzystać z bezpłatnej aplikacji e-Sprawozdania Finansowe Ministerstwa Finansów lub z własnych systemów finansowo księgowych, wykorzystując udostępniony przez resort interfejs programistyczny (patrz podatki.gov.pl).
Przypomnijmy też, że 1 stycznia 2020 r. również podatnicy CIT niewpisani do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego muszą wysyłać swoje sprawozdania do szefa KAS, a nie jak wcześniej do urzędu skarbowego. Przykładem takich jednostek są fundacje i stowarzyszenia nieprowadzące działalności gospodarczej.
W przypadku podatników CIT obowiązuje jednak inny termin przekazania, bo 10 dni od zatwierdzenia sprowadzania finansowego. W tym roku, zgodnie z rozporządzeniem, sprawozdanie za 2019 r. trzeba zatwierdzić do końca września.
Z kolei podatnicy wpisani do rejestru przedsiębiorców KRS w ogóle nie przekazują sprawozdań finansowych fiskusowi. Składają je tylko do rejestru sądowego (w ciągu 15 dni od zatwierdzenia). Natomiast KRS sam przekazuje je do Centralnego Rejestru Danych Podatkowych (czyli w konsekwencji do szefa KAS). Dotyczy to wszystkich spółek wpisanych do KRS, czyli akcyjnych, z o.o., komandytowo-akcyjnych, komandytowych, jawnych i partnerskich (o ile prowadzą księgi rachunkowe).
Natomiast w przypadku spółek cywilnych w ogóle nie ma obowiązku składania sprawozdania ani do KRS (bo nie są tam wpisane), ani do szefa KAS (bo taki obowiązek nie wynika z przepisów). Dotyczy to zarówno samej spółki cywilnej, jak i jej wspólników. Ministerstwo potwierdziło to na swojej stronie internetowej (podatki.gov.pl).
Resort wyjaśnił również, że aby skutecznie wysłać e-sprawozdanie finansowe, nie trzeba zgłosić najpierw szefowi KAS podpisu kwalifikowanego. Ustawa o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 351 ze zm.) nie przewiduje takiego obowiązku.