statystyki

Zapłata za odroczone płatności to nie przychód odsetkowy

autor: Łukasz Zalewski27.07.2020, 10:05; Aktualizacja: 27.07.2020, 11:22
Spółka uważała, że dodatkowe wynagrodzenie, które pobiera od nabywców, jest przychodem o charakterze odsetkowym

Spółka uważała, że dodatkowe wynagrodzenie, które pobiera od nabywców, jest przychodem o charakterze odsetkowymźródło: ShutterStock

Wynagrodzenia za odroczony termin płatności nie można uznać za przychody odsetkowe i uwzględnić przy obliczaniu nadwyżki kosztów finansowania dłużnego na potrzeby CIT – orzekł WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła firmy pośredniczącej w handlu kauczukiem syntetycznym. Spółka odpowiada też za transport i dostawę towaru. Nabywcom oferuje wydłużone terminy płatności – od 90 do nawet 157 dni. W praktyce finansuje przez pewien czas nabywców, a sama w tym celu musi korzystać z kredytów bankowych. Dlatego zawiera z nabywcami dodatkowe porozumienia, w których określa wynagrodzenie extra za wydłużony termin płatności.

Nie wyodrębnia go na fakturach sprzedaży, tylko dolicza do ceny za towar. Nie wyodrębnia go również na potrzeby podatkowe ani rachunkowe. Dodała jedynie, że jest w stanie określić wartość tego wynagrodzenia w kalkulacji pozabilansowej.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane