Jeżeli w delikatesach są sprzedawane kanapki, kawa, wino na kieliszki, które można spożyć na miejscu, to od 1 stycznia 2021 r. trzeba będzie zainstalować w nich kasę online – potwierdził dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej.
Wątpliwości dotyczą przepisów, które nakładają taki obowiązek na podatników świadczących usługi związane z wyżywieniem w stacjonarnych placówkach gastronomicznych, w tym również sezonowych (art. 145b ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o VAT). Z powodu pandemii minister finansów przesunął termin wdrożenia kas online w tych placówkach z 1 lipca 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. (rozporządzenie z 10 czerwca 2020 r., Dz.U. poz. 1059).
Z pytaniem wystąpił podatnik, który prowadzi sklep spożywczy. Sprzedaje w nim rozmaite artykuły spożywcze, jak również serwuje drobne przekąski. Są to kanapki i sałatki przygotowywane na miejscu z produktów oferowanych do sprzedaży (kanapki można zabrać ze sobą lub zjeść na miejscu). Klientom proponowana jest na miejscu również kawa lub kieliszek wina.
Podatnik wyjaśnił, że nie świadczy innych usług związanych z gastronomią (nie podaje ciepłych potraw), bo nie ma kuchni ani personelu kuchennego. W sklepie jest tylko jeden stolik, przy którym, przy okazji zakupów, można zjeść przekąskę i napić się kawy lub wina.
Stanowi to niewielki procent obrotu – zaznaczył przedsiębiorca. Chciał się upewnić, że od 1 stycznia 2021 r. nie będzie musiał stosować kasy nowej generacji.
Z tym jednak nie zgodził się dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej. Uznał, że w opisanym stanie faktycznym delikatesy należy uznać za punkt gastronomiczny. Kasa online będzie więc obowiązkowa.
– To oznacza, że podatnik będzie mógł korzystać równo cześnie z dwóch typów kas. W punkcie, w którym sprzedawane są przekąski, kanapki, kawa i wino, trzeba będzie używać urządzenia działającego online. Natomiast w punktach, w których klient płaci jedynie za artykuły spożywcze, będzie można korzystać z dotychczasowych urządzeń – tłumaczy Maciej Hadas, doradca podatkowy z Grant Thornton.
Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2021 r. kasy online trzeba będzie zainstalować również w:
  • sklepach piekarniczo-cukier niczych, jeżeli w ofercie są także gotowe kanapki, sałatki, pizza, kawa, wyciskane skoki („Kasa online również w niektórych piekarniach”, DGP nr 115/2020),
  • wagonach restauracyjnych („Restauracja w pociągu też z kasą online”, DGP nr 124/2020).
Obowiązek ten nie będzie natomiast dotyczył firm, które sprzedają gotowe, zimne posiłki w zamkniętych pojemnikach (np. kanapki, zupy, dania obiadowe, desery) w budynkach biurowych. W takim przypadku nie ma mowy o świadczeniu usług związanych z wyżywieniem przez stacjonarną placówkę gastronomiczną – potwierdził dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 19 czerwca 2020 r., sygn. 0111-KDIB3-2.4012.236.2020.1.DK.
Interpretacje indywidualna dyrektora KIS z 7 lipca 2020 r. sygn. 0112-KDIL3.4012. 313.2020.1.MŁ