statystyki

Poradnia podatkowa z 13 lipca 2020. Jaka stawka VAT na obrane i pokrojone warzywa

autor: Tomasz Krywan13.07.2020, 06:01; Aktualizacja: 13.07.2020, 09:27
księgowa, podatki, księgowy, urzędnik

Podatniczka kupuje warzywa (np. od rolników) i przygotowuje je pod konkretne zamówienia klientów, najczęściej obiera, kroi i pakuje. Czy w takim przypadku należy rozpoznawać tylko dostawę towarów czy również świadczenie usługi? Jaką stawkę VAT należy stosować w tej sytuacji?źródło: ShutterStock

Jaka stawka VAT na obrane i pokrojone warzywa. Czy na fakturach trzeba podawać kody CN.

Podatniczka kupuje warzywa (np. od rolników) i przygotowuje je pod konkretne zamówienia klientów, najczęściej obiera, kroi i pakuje. Czy w takim przypadku należy rozpoznawać tylko dostawę towarów czy również świadczenie usługi? Jaką stawkę VAT należy stosować w tej sytuacji?

Nie zawsze świadczenia wykonywane przez podatników mają charakter jednorodny. Często jest tak, że świadczenia składają się z grupy czynności. Pojawia się w takich przypadkach pytanie, czy wykonanie tych czynności należy traktować łącznie (jako jedno świadczenie o charakterze kompleksowym), czy odrębnie (jako dwa lub więcej świadczeń).

Wskazać w związku z tym należy, że w wyroku z 25 lutego 1999 r., sygn. C-349/96, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że każde świadczenie usług musi być zasadniczo uznawane za odrębne i niezależne. Z innej jednak strony TSUE wskazał, że świadczenie obejmujące jedną usługę z ekonomicznego punktu widzenia nie powinno być sztucznie dzielone, gdyż mogłoby to zakłócić funkcjonowanie systemu VAT.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane