Wynagrodzenie zagranicznego agenta bez zryczałtowanego podatku w Polsce

autor: Mariusz Szulc13.07.2020, 19:00
Celem zawartej umowy agencyjnej jest bowiem, tak jak wskazała spółka, pozyskanie nowych klientów i zwiększenie wolumenu sprzedaży jej produktów. Ewentualne podobieństwa do usług doradczych, reklamowych czy badania rynku nie są więc na tyle istotne, by uzasadniały pobór w Polsce podatku u źródła – orzekł WSA.

Celem zawartej umowy agencyjnej jest bowiem, tak jak wskazała spółka, pozyskanie nowych klientów i zwiększenie wolumenu sprzedaży jej produktów. Ewentualne podobieństwa do usług doradczych, reklamowych czy badania rynku nie są więc na tyle istotne, by uzasadniały pobór w Polsce podatku u źródła – orzekł WSA.źródło: ShutterStock

Wypłacając za granicę prowizję pośrednikowi handlowemu, nie należy potrącać podatku u źródła – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Chodziło o spółkę zajmującą się eksportem i importem maszyn, urządzeń technologicznych, broni oraz wyposażenia wojskowego. Planowała ona wejść na rynek indyjski i w tym celu postanowiła zawrzeć umowę agencyjną z jednym z działających tam podmiotów. Agent miał w zamian za prowizję pośredniczyć przy sprzedaży w Indiach produktów spółki i szukać nowych klientów zainteresowanych jej ofertą.

Spółka poinformowała, że nie będzie miała certyfikatu rezydencji kontrahenta. Uważała jednak, że taki dokument i tak nie byłby potrzebny, bo wynagrodzenie pośrednika nie będzie objęte w Polsce 20-proc. daniną u źródła. Zwróciła uwagę na to, że zgodnie z art. 21 pkt 2a ustawy o CIT podatek należałoby potrącić od wynagrodzenia za usługi: doradcze, księgowe, badania rynku, prawne, reklamowe, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczenia o podobnym charakterze.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane