Przedsiębiorca, który serwuje posiłki w wagonie gastronomicznym, będzie musiał zainstalować kasę online. Natomiast przy sprzedaży przekąsek z wózka barowego, obsługującego pozostałe wagony, wystarczy zwykła kasa – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
>>>ZOBACZ TEŻ: Kasy fiskalne 2020<<<
Wątpliwość powstała w związku z przepisami, które nałożyły na podatników świadczących usługi związane z wyżywieniem w stacjonarnych placówkach gastronomicznych, w tym również sezonowych, wymóg stosowania kas online. Początkowo obowiązek ten miał być już od 1 lipca 2020 r. (art. 145b ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o VAT), ale potem, ze względu na pandemię, minister finansów odroczył ten termin do 1 stycznia 2021 r. (rozporządzenie z 10 czerwca 2020 r., Dz.U. poz. 1059).
Reklama
Z wnioskiem o interpretację w tej sprawie wystąpił przedsiębiorca, który świadczy usługi gastronomiczne w wagonach restauracyjnych. Wyjaśnił, że oprócz tego w pozostałych wagonach prowadzi sprzedaż obwoźną z wózków, tzw. minibarów. Dzięki temu pasażerowie mogą kupować produkty gotowe bez konieczności przechodzenia do wagonu restauracyjnego.

Reklama
Przedsiębiorca chciał się upewnić, że od 1 stycznia 2021 r. nie będzie musiał stosować kas online. Argumentował, że nie prowadzi usług gastronomicznych za pomocą „stacjonarnej placówki gastronomicznej”. Pociągi kursują bowiem na różnych trasach, rozpoczynających się od różnych stacji początkowych. Nie można więc wskazać jednego, stałego miejsca, z którego usługa jest świadczona.
Dyrektor KIS zgodził się z tym tylko częściowo. Potwierdził, że kas online nie trzeba będzie instalować przy sprzedaży w innych wagonach pasażerskich. Wyjaśnił bowiem, że wózki minibary, jako ruchome punkty sprzedaży detalicznej, nie są zaliczane do placówek gastronomicznych, nie stanowią również żadnej z placówek prowadzących ograniczoną działalność gastronomiczną, definiowaną jako punkt gastronomiczny.
Inaczej, jego zdaniem, jest jednak z restauracjami i barami znajdującymi się w pociągu. Te należy traktować jako stacjonarne placówki gastronomiczne, ponieważ z punktu widzenia podróżnych, którzy mogą skorzystać z gastronomii w takim wagonie, mają one właśnie charakter „stacjonarny”.
– To oznacza, że przedsiębiorca będzie mógł korzystać równocześnie z dwóch typów kas: zarówno nowego, jak i starego typu – komentuje Maciej Hadas, doradca podatkowy z Grant Thornton. Podaje analogiczny przykład stacji benzynowych, które muszą już dziś stosować kasy online tylko przy sprzedaży paliwa. Nie muszą ich natomiast stosować przy sprzedaży innych towarów. – Nic nie stoi jednak na przeszkodzie temu, aby do całej sprzedaży używać kas nowego typu – podkreśla ekspert.
Sprzedaż kanapek i obiadów w biurowcach
Kas online nie trzeba będzie używać nie tylko w handlu obwoźnym w wagonach pasażerskich (czyli za pomocą minibarów), ale też np. w biurowcach. Obowiązek ten nie obejmie więc firm, które sprzedają gotowe, zimne posiłki w zamkniętych pojemnikach (np. kanapki, zupy, dania obiadowe, desery), przemieszczając się po piętrach budynku. W takim przypadku nie ma mowy o świadczeniu usług związanych z wyżywieniem przez stacjonarną placówkę gastronomiczną, które od 1 stycznia 2021 r. będą musiały być obowiązkowo ewidencjonowane w kasach online.
Potwierdził to dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 19 czerwca 2020 r., sygn. 0111-KDIB3-2.4012.236.2020.1.DK
Interpretacje indywidualna dyrektora KIS z 27 czerwca 2020 r., sygn. 0114-KDIP1-3.4012.195.2020.1.MT