statystyki

Czas na zawiadomienie o przelewie na konto spoza białej listy: Trzy warianty

autor: Łukasz Zalewski15.06.2020, 09:09; Aktualizacja: 15.06.2020, 09:09
kalkulator, podatki, księgowość, biuro, biznes, praca

Podatnicy w związku z najnowszymi zmianami mogą mieć problem z ustaleniem, ile mają czasu na zawiadomienie o płatności na rachunek kontrahenta spoza białej listy.źródło: ShutterStock

Podatników czekają kolejne zmiany związane z płatnościami na rachunki firm niewidniejące w wykazie prowadzonym przez szefa KAS. Zapowiadane wcześniej ułatwienia wprowadzono, ale najpierw przedsiębiorców czeka łamigłówka z terminami.

Zmiany dotyczące białej listy wprowadza ustawa z 5 czerwca br. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (dalej: nowelizacja), która w dniu zamknięcia tego numeru czekała tylko na podpis prezydenta.

Ile dni na zgłoszenie do urzędu

Podatnicy w związku z najnowszymi zmianami mogą mieć problem z ustaleniem, ile mają czasu na zawiadomienie o płatności na rachunek kontrahenta spoza białej listy. – Sytuacja prawna w zakresie terminu złożenia formularza ZAW-NR jest obecnie nadmiernie skomplikowana – przyznaje Mariusz Unisk, doradca podatkowy, wiceprezes Instytutu Studiów Podatkowych. Ekspert wyjaśnia, że termin na złożenie zawiadomienia ZAW-NR, wynikający z brzmienia ustaw o podatkach dochodowych – odpowiednio art. 15d ust. 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 865; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 695; dalej: ustawa o CIT) i art. 22 ust. 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1387; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 875; dalej: ustawa o PIT) – w chwili obecnej wynosi trzy dni od dnia dokonania zlecenia przelewu. Tymczasem 31 marca br. wszedł w życie art. 15zzn ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. poz. 374; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 875), w którym termin na zgłoszenie płatności na rachunek spoza białej listy przedłużono do 14 dni. – Jest to rozwiązanie wprowadzone na czas obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii – przypomina Mariusz Unisk. Obowiązuje ono – z mocą wsteczną – od 13 marca 2020 r. a obowiązywać będzie do dnia odwołania stanu epidemii rozporządzeniem ministra zdrowia. – Ponieważ stan epidemii formalnie ciągle trwa, to obecnie termin na złożenie ZAW-NR wynosi 14 dni – tłumaczy Mariusz Unisk.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane