statystyki

Ulga IP Box: Co można do niej wliczyć?

autor: Grzegorz Koper08.06.2020, 18:00
Organ zgodził się też, że wydatki, o których mowa w pytaniu, należy uznać za koszty bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej – w części proporcjonalnie przypisanej do przychodów ze zbycia oprogramowania.

Organ zgodził się też, że wydatki, o których mowa w pytaniu, należy uznać za koszty bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej – w części proporcjonalnie przypisanej do przychodów ze zbycia oprogramowania.źródło: ShutterStock

Programista może uwzględnić dla celów ulgi IP Box nie tylko wydatki na sprzęt elektroniczny – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Chodziło o programistę, który w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej świadczył usługi na rzecz spółki z o.o. Chciał skorzystać z ulgi Innovation Box (zwanej też ulgą IP Box), czyli z 5-proc. stawki PIT od dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (na podstawie art. 30ca ustawy o PIT). Spytał, czy kosztem bezpośrednio związanym z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej mogą by wydatki na: hosting domeny, zakup sprzętu elektronicznego, leasing samochodu, zakup paliwa oraz udział w szkoleniach i konferencjach – w części, w jakiej będą proporcjonalnie przypisane do przychodów ze zbycia oprogramowania.

Tłumaczył, że bez laptopa, monitora, karty sieciowej i routera nie jest w stanie prowadzić działalności gospodarczej. To samo z wydatkami na hosting domeny. Są one niezbędne do postawienia strony internetowej służącej do reklamowania swoich usług – argumentował.

Z kolei wydatki na leasing i eksploatację samochodu są związane z dojazdem do siedziby spółki, co ułatwia komunikację z innymi programistami i pozwala na uwzględnienie uwag kontrahentów – wyjaśnił programista. Przekonywał też o potrzebie szkoleń. Udział w szkoleniach i w konferencjach może rozwinąć kompetencje i umiejętności, co jest niezwykle istotne w dynamicznie rozwijającej się branży IT – tłumaczył.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane