statystyki

Jaki PIT i VAT przy montażu ścianek w salonie fryzjerskim

autor: Marcin Szymankiewicz01.06.2020, 09:05; Aktualizacja: 01.06.2020, 11:40
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT).

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT).źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca podatek dochodowy rozlicza na zasadach podatku liniowego, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową. VAT i zaliczki na PIT wpłaca za okresy miesięczne na zasadach ogólnych. Jak przedsiębiorca powinien rozliczyć wydatki poniesione na zakup ścianek z pleksi i ich montaż w salonie fryzjerskim na gruncie PIT i VAT?

Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) prowadzi salon fryzjerski. W połowie maja 2020 r., aby ponownie móc podjąć działalność, przedsiębiorca dostosował swój lokal do nowych wymogów sanitarnych. Pomiędzy stanowiskami dla klientów zostały wykonane ścianki z pleksi (na stałe połączone z budynkiem). Ich montaż był konieczny, gdyż bez likwidacji części stanowisk nie można byłoby zapewnić dwumetrowej odległości pomiędzy stanowiskami. Prace wykonała 18 maja 2020 r. firma X (podatnik VAT czynny), która tego samego dnia wystawiła fakturę na kwotę 7380 zł, w tym VAT 1380 zł. Przedsiębiorca otrzymał tę fakturę 18 maja 2020 r. i od razu zapłacił przelewem w mechanizmie podzielonej płatności na rachunek rozliczeniowy firmy X widniejący na białej liście. Praca zakładu fryzjerskiego została wznowiona 19 maja 2020 r. Lokal, w którym prowadzona jest działalność, należy do przedsiębiorcy i jest jego środkiem trwałym. Lokal był amortyzowany według indywidualnej 10-proc. rocznej stawki amortyzacyjnej do kwietnia 2019 r., kiedy został całkowicie zamortyzowany. Przedsiębiorca podatek dochodowy rozlicza na zasadach podatku liniowego, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową. VAT i zaliczki na PIT wpłaca za okresy miesięczne na zasadach ogólnych. Jak przed siębiorca powinien rozliczyć wydatki poniesione na zakup ścianek z pleksi i ich montaż w salonie fryzjerskim na gruncie PIT i VAT? 

VAT

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Zatem prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje, gdy odliczenia tego dokonuje podatnik VAT czynny, towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych VAT (związek ten może mieć charakter bezpośredni lub pośredni) oraz nie zachodzą okoliczności wymienione w art. 88 ustawy o VAT (przyjmuję, że tak jest w analizowanym przypadku).

Wydatki zostały poniesione przez przedsiębiorcę na montaż – zgodnie z wytycznymi GIS – ścianek z pleksi pomiędzy stanowiskami w salonie fryzjerskich, który służy prowadzeniu działalności opodatkowanej VAT (świadczenie usług fryzjerskich). Zatem podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków na montaż ścianek.

Kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT). W analizowanym przypadku kwota podatku naliczonego w wysokości 1380 zł wynika z otrzymanej od firmy X faktury dokumentującej wykonanie prac.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane