Wspólnota mieszkaniowa nie musi sporządzać sprawozdań

autor: Agnieszka Pokojska20.05.2020, 20:00
Wspólnota chciała się upewnić, że nie ma obowiązku składania sprawozdań finansowych do urzędu skarbowego

Wspólnota chciała się upewnić, że nie ma obowiązku składania sprawozdań finansowych do urzędu skarbowegoźródło: ShutterStock

Jeżeli wspólnota mieszkaniowa podejmie decyzję, że będzie prowadziła tylko pozaksięgową ewidencję nieruchomości, to nie musi składać jej szefowi Krajowej Administracji Skarbowej. Taki obowiązek nie wynika z przepisów – potwierdził dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej.

Z pytaniem wystąpiła wspólnota mieszkaniowa, która ‒ jak tłumaczyła ‒ prowadzi odpowiednią ewidencję dla każdej zarządzanej wspólnoty mieszkaniowej, zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o własności lokali (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 532 ze zm.). Nie posiada osobowości prawnej, ale podlega ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Co roku składa więc CIT-8 i uiszcza należny podatek.

Wspólnota chciała się upewnić, że nie ma obowiązku składania sprawozdań finansowych do urzędu skarbowego. Potwierdził to dyrektor KIS, a na marginesie tylko zwrócił uwagę na to, że obecnie sprawozdania finansowe składa się do szefa Krajowej Administracji Skarbowej, a nie do urzędu skarbowego. Wyjaśnił jednak, że wspólnota mieszkaniowa w ogóle nie musi sporządzać sprawozdań finansowych. Ma jedynie obowiązek prowadzenia dla każdej nieruchomości wspólnej ewidencji pozaksięgowej:


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • WS(2020-05-22 08:24) Zgłoś naruszenie 32

  Czyli "róbta co chceta" Wspólnoty obracają milionami złotych właścicieli lokali. W skali kraju są to setki miliardów złotych rocznie. W większości odbywa się to bez żadnej kontroli przy nagminnemu brakowi udziału właścicieli nawet w zebraniach rocznych. Jest dużo gorzej niż w sławnych z przewałów spółdzielniach mieszkaniowych.

  Odpowiedz
 • Ja(2020-05-22 14:05) Zgłoś naruszenie 02

  Głupoty piszesz i nie oskarżaj

  Odpowiedz
 • jane(2020-05-22 16:36) Zgłoś naruszenie 20

  Wszystko zalezy od wlascicieli mieszkan i ich zaangazowania w swoje sprawy.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane