statystyki

Wspólnota mieszkaniowa nie musi sporządzać sprawozdań

autor: Agnieszka Pokojska20.05.2020, 20:00
Wspólnota chciała się upewnić, że nie ma obowiązku składania sprawozdań finansowych do urzędu skarbowego

Wspólnota chciała się upewnić, że nie ma obowiązku składania sprawozdań finansowych do urzędu skarbowegoźródło: ShutterStock

Jeżeli wspólnota mieszkaniowa podejmie decyzję, że będzie prowadziła tylko pozaksięgową ewidencję nieruchomości, to nie musi składać jej szefowi Krajowej Administracji Skarbowej. Taki obowiązek nie wynika z przepisów – potwierdził dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej.

Z pytaniem wystąpiła wspólnota mieszkaniowa, która ‒ jak tłumaczyła ‒ prowadzi odpowiednią ewidencję dla każdej zarządzanej wspólnoty mieszkaniowej, zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o własności lokali (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 532 ze zm.). Nie posiada osobowości prawnej, ale podlega ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Co roku składa więc CIT-8 i uiszcza należny podatek.

Wspólnota chciała się upewnić, że nie ma obowiązku składania sprawozdań finansowych do urzędu skarbowego. Potwierdził to dyrektor KIS, a na marginesie tylko zwrócił uwagę na to, że obecnie sprawozdania finansowe składa się do szefa Krajowej Administracji Skarbowej, a nie do urzędu skarbowego. Wyjaśnił jednak, że wspólnota mieszkaniowa w ogóle nie musi sporządzać sprawozdań finansowych. Ma jedynie obowiązek prowadzenia dla każdej nieruchomości wspólnej ewidencji pozaksięgowej:


Pozostało jeszcze 44% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • WS(2020-05-22 08:24) Zgłoś naruszenie 22

  Czyli "róbta co chceta" Wspólnoty obracają milionami złotych właścicieli lokali. W skali kraju są to setki miliardów złotych rocznie. W większości odbywa się to bez żadnej kontroli przy nagminnemu brakowi udziału właścicieli nawet w zebraniach rocznych. Jest dużo gorzej niż w sławnych z przewałów spółdzielniach mieszkaniowych.

  Odpowiedz
 • jane(2020-05-22 16:36) Zgłoś naruszenie 10

  Wszystko zalezy od wlascicieli mieszkan i ich zaangazowania w swoje sprawy.

  Odpowiedz
 • Ja(2020-05-22 14:05) Zgłoś naruszenie 02

  Głupoty piszesz i nie oskarżaj

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane