statystyki

Solidarna odpowiedzialność nie uprawnia do kosztu

autor: Patrycja Dudek19.05.2020, 07:49; Aktualizacja: 19.05.2020, 07:56
Zwykle inwestorzy płacą należności dobrowolnie, zwłaszcza gdy zależy im na kontynuowaniu prac budowlanych i zakończeniu inwestycji.

Zwykle inwestorzy płacą należności dobrowolnie, zwłaszcza gdy zależy im na kontynuowaniu prac budowlanych i zakończeniu inwestycji.źródło: ShutterStock

Inwestor, który ureguluje zobowiązanie za generalnego wykonawcę, nie pomniejszy z tego tytułu swojego przychodu. Powód? Faktura nie została wystawiona na niego.

Takiego zdania jest od lat fiskus. Potwierdził to również w najnowszej interpretacji.

Chodzi o podatkowe skutki solidarnej odpowiedzialności inwestora i generalnego wykonawcy, wynikającej z art. 647 1 kodeksu cywilnego. Polega ona na tym, że podwykonawca może żądać zapłaty zarówno od obu łącznie, od każdego z osobna, jak i od jednego z nich. W praktyce działa to tak, że gdy generalny wykonawca nie płaci, to podwykonawca idzie po pieniądze do inwestora. Ten musi uregulować należność nawet wtedy, gdy zdążył już zapłacić całe wynagrodzenie generalnemu wykonawcy. Jeśli nie zapłaci dobrowolnie, to czekają go przegrany proces i dodatkowe koszty. Odpowiedzialność solidarna jest bowiem niezależna od woli stron i ma charakter bezwzględny.

Zwykle więc inwestorzy płacą należności dobrowolnie, zwłaszcza gdy zależy im na kontynuowaniu prac budowlanych i zakończeniu inwestycji.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane