Do wicepremier Jadwigi Emilewicz trafił wniosek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce o przesunięcie terminu wdrożenia nowego JPK_VAT przez małych i średnich przedsiębiorców.
Pismo zostało przesłane też do Ministerstwa Finansów. Resort w odpowiedzi na pytanie DGP, czy uwzględni postulaty stowarzyszenia, poinformował, że obecnie je analizuje.
MF na bieżąco podejmuje działania mające związek z przeciwdziałaniem negatywnym efektom COVID-19. Przykładem jest przesunięcie w odniesieniu do dużych przedsiębiorców terminu wejścia w życie przepisów dotyczących nowego pliku JPK_VAT z deklaracją z 1 kwietnia 2020 r. na 1 lipca 2020 r. – wskazało ministerstwo.
Stowarzyszenie w swoim piśmie zwraca jednak uwagę, że zmiana ta spowodowała, że wszyscy przedsiębiorcy (niezależnie od wielkości) będą musieli wdrożyć nowy obowiązek w tym samym czasie. Wcześniejsze struktury były wdrażane w dwóch etapach z dwuletnim odstępem. Stowarzyszenie podkreśliło, że ten harmonogram prac sprawdził się i pozwolił uniknąć wielu błędów. Chodziło o to, aby działanie nowego systemu zostało najpierw przetestowane w firmach mniej licznych, większych, bogatszych, a dopiero później w pozostałych.
Stowarzyszenie zwraca też uwagę, że za przesunięciem terminu przemawia to, że księgowi mają obecnie więcej pracy, np. pomagają w składaniu wniosków o pomoc i wypełnianiu odroczonych obowiązków. Nie bez znaczenia są również dodatkowe koszty nowego obowiązku, które w okresie zamrożenia gospodarki są znaczącym obciążeniem finansowym.