statystyki

Fiskus musi interpretować przepisy o MDR

autor: Łukasz Zalewski11.05.2020, 18:00
Podzielił pogląd spółki, że wydana na jej rzecz interpretacja pełniłaby funkcję ochronną. – Niedopełnienie wymogów związanych z raportowaniem schematów podatkowych zagrożone jest sankcjami karnymi i może być uznane za wykroczenie lub przestępstwo skarbowe.

Podzielił pogląd spółki, że wydana na jej rzecz interpretacja pełniłaby funkcję ochronną. – Niedopełnienie wymogów związanych z raportowaniem schematów podatkowych zagrożone jest sankcjami karnymi i może być uznane za wykroczenie lub przestępstwo skarbowe.źródło: ShutterStock

Przepisy dotyczące raportowania schematów podatkowych i informowania o numerze schematu podatkowego mają charakter materialnoprawny. Podatnik ma więc prawo pytać o nie we wniosku o interpretację indywidualną – orzekł WSA w Gorzowie Wielkopolskim.

Sprawa dotyczyła spółki z o.o., która zatrudnia na umowę o pracę księgowego i dyrektora finansowego. Obaj są zaangażowani we wdrożenie schematu podatkowego (MDR). Spółka chciała się upewnić, czy po otrzymaniu numeru schematu podatkowego będzie musiała poinformować o tym pisemnie księgowego i dyrektora.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odmówił odpowiedzi, bo uznał, że przepisy dotyczące schematów podatkowych (rozdział 11a działu III Ordynacji podatkowej) nie mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej. Wyjaśnił, że takie interpretacje mogą dotyczyć jedynie materialnego prawa podatkowego, a nie przepisów procesowych, którymi są − jak stwierdził – regulacje o schematach podatkowych. Dodał, że interpretacja dotycząca przepisów procesowych, nawet gdyby została wydana, nie dawałaby podatnikowi ochrony.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane