Importerzy maseczek ochronnych i respiratorów niezbędnych do zwalczania pandemii koronawirusa nie muszą martwić się o cło i VAT od importu. Nie ma też podatku od darowizn wyrobów medycznych, czy to krajowych, czy sprowadzonych z zagranicy.
ikona lupy />
DGP
Niezależnie od tego każdy darczyńca – zarówno podatnik PIT, jak i CIT – może odliczyć od dochodu dwukrotność darowizny przekazanej odpowiednim organizacjom na potrzeby prowadzonej przez nie walki z koronawirusem.
Pandemia wymusiła wprowadzanie kolejnych zachęt podatkowych do wyposażania służby zdrowia w niezbędne produkty. Preferencje zostały wprowadzone na czas stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego.

W VAT i podatkach dochodowych

ikona lupy />
DGP
Pierwszym krokiem było rozporządzenie z 25 marca 2020 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych (Dz.U. poz. 527). Z jego par. 10 wynika, że w okresie od 1 lutego 2020 r. do 31 sierpnia 2020 r. zerową stawką VAT są objęte dostawy (w tym darowizny) wymienionych w tym przepisie wyrobów medycznych na rzecz: Agencji Rezerw Materiałowych, Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych oraz szpitali zakaźnych jednoimiennych wpisanych do odpowiedniego wykazu. Warunkiem jest zawarcie pisemnej umowy darowizny, z której wynikać będzie przeznaczenie podarowanych przedmiotów.
Z kolei specustawa z 31 marca 2020 r. dotycząca walki z koronawirusem (Dz.U. poz. 568 ze zm.) wprowadziła zachęty na gruncie przepisów o PIT i CIT. Wynika z nich, że podatnik, który przekaże do 30 kwietnia br. darowiznę wymienionym już podmiotom (ARM, CBRSP i szpitalom zakaźnym jednoimiennym), może odliczyć od dochodu nawet dwukrotność darowizny. Późniejsze przekazania też są objęte preferencją, tylko odpowiednio niższą.

Bez cła i VAT

Kolejna zmiana wymagała zgody Komisji Europejskiej. 26 kwietnia 2020 r. Polska wystąpiła do Brukseli o czasowe zwolnienie z cła i VAT od importu produktów medycznych niezbędnych do walki z koronawirusem. Jednocześnie minister finansów zawiesił pobór obu danin w oczekiwaniu na decyzję Brukseli. Ta zapadła 3 kwietnia br. i była pozytywna. Zwolnienie z cła i VAT od importu produktów obowiązuje w okresie od 30 stycznia br. do 31 lipca 2020 r.
Przedsiębiorca, który w oczekiwaniu na zgodę KE zapłacił już cło, może je odzyskać, tak jak i VAT od importu, o ile nie pomniejszył on już VAT należnego (art. 40 ustawy o VAT).
Niezależnie od tego 7 kwietnia 2020 r. minister podpisał rozporządzenie (Dz.U. poz. 628), zgodnie z którym zwolniono z VAT do 31 sierpnia 2020 r. import i wewnątrzwspólnotowe nabycie wyrobów medycznych podarowanych następnie na rzecz Agencji Rezerw Materiałowych, Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych lub szpitali zakaźnych jednoimiennych, wpisanych do odpowiedniego wykazu. Warunkiem jest zawarcie z nimi pisemnej umowy darowizny.

Więcej potrzebujących

W kolejnym rozporządzeniu – 24 kwietnia 2020 r. (Dz.U. poz. 736) rozszerzono zakres stosowania stawki 0 proc. VAT na darowizny wyrobów medycznych przekazane m.in. na rzecz domów pomocy społecznej i noclegowni dla bezdomnych (z mocą od 25 kwietnia br. do 31 sierpnia 2020 r.).
Niezależnie od tego minister objął stawką 0 proc. VAT darowizny zagranicznych produktów leczniczych (np. leków), które wcześniej były przedmiotem importu lub wewnątrzwspólnotowego nabycia, a ich zakup sfinansowano ze zbiórki publicznej zorganizowanej przez organizację pożytku publicznego. Taki produkt musi być użyty w specjalistycznej terapii, której przeprowadzenie za granicą stało się wykluczone po zamknięciu granic przez nasz kraj.
OPINIA

Nadpłacone cło można odzyskać

Agnieszka Kisielewska, menedżer w MDDP
Zwolnienie na potrzeby walki zpandemią zostało ustanowione wstecznie, wzwiązku ztym wielu importerów zapłaciło cła importowe wokresie objętym zwolnieniem (od 30 stycznia 2020 r.), przywożąc spoza UE np. maseczki czy inne środki ochrony indywidualnej. Aby odzyskać zapłacone pieniądze, należy wystąpić zodpowiednim wnioskiem do organów celnych na podstawie Unijnego Kodeksu Celnego. Wniosek ozwrot nadpłaconego cła składa się wterminie trzech lat od dnia powiadomienia odługu celnym. Zwrot jest bez odsetek. Preferencja może zostać przyznana tylko wtedy, gdy wdniu dokonywania zgłoszenia celnego zdokumentów wynika zobowiązanie importera do zakupu, przywozu iprzekazania importowanych towarów uprawnionym organizacjom.