statystyki

Urząd skarbowy dowie się, kto zmniejszył przychód, a kto nie skorygował kosztów

autor: Katarzyna Jędrzejewska27.04.2020, 09:30; Aktualizacja: 27.04.2020, 09:33
Już teraz wiadomo natomiast, że wierzyciel (podatnik CIT), który skorzysta z ulgi na złe długi, poinformuje po zakończeniu 2020 r. swój urząd skarbowy o wierzytelnościach, które zmniejszyły u niego podstawę opodatkowania (zwiększyły stratę)

Już teraz wiadomo natomiast, że wierzyciel (podatnik CIT), który skorzysta z ulgi na złe długi, poinformuje po zakończeniu 2020 r. swój urząd skarbowy o wierzytelnościach, które zmniejszyły u niego podstawę opodatkowania (zwiększyły stratę)źródło: ShutterStock

Wierzyciel, który skorzysta z ulgi na złe długi w CIT, będzie informował w zeznaniu rocznym, kto był jego dłużnikiem. Analogicznie uczyni ten ostatni. W VAT fiskus wie o tym wszystkim już po miesiącu.

Nowa informacja CIT/WZ (w podatkowych grupach kapitałowych CIT/WZG) będzie dołączana do zeznania rocznego CIT-8 (CIT-8AB). Jej wzór został opublikowany w rozporządzeniu ministra finansów z 9 kwietnia 2020 r. (Dz.U. poz. 677). Zmienia ono rozporządzenie z 14 listopada 2019 r. w sprawie określenia wzorów deklaracji, zeznania, oświadczenia oraz informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz.U. poz. 2337). Podobnej zmiany należy oczekiwać w PIT, ale na razie nie został opublikowany projekt dotyczący nowych informacji stosowanych w tym podatku.

Już teraz wiadomo natomiast, że wierzyciel (podatnik CIT), który skorzysta z ulgi na złe długi, poinformuje po zakończeniu 2020 r. swój urząd skarbowy o wierzytelnościach, które zmniejszyły u niego podstawę opodatkowania (zwiększyły stratę). W części B formularza CIT-WZ poda:

  • nazwę dłużnika i jego NIP,
  • numer faktury (bądź rachunku, a jeżeli nie zostały one wystawione, to numer umowy),
  • datę wystawienia faktury (rachunku) lub zawarcia umowy,
  • datę upływu terminu zapłaty,
  • wartość wierzytelności.


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane