statystyki

Jak zaksięgować darowiznę pościeli dla szpitala

autor: Aneta Szwęch20.04.2020, 12:16; Aktualizacja: 20.04.2020, 12:16
księgowa, podatki, księgowy, urzędnik

Jeżeli więc spółce przy nabyciu towarów przeznaczonych do wytworzenia wyrobów gotowych (pościeli dziecięcej) przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, to ich nieodpłatne przekazanie na rzecz szpitala skutkuje koniecznością opodatkowania VAT według stawki właściwej dla przekazanych wyrobów (towarów).źródło: ShutterStock

Spółka ma zamiar przekazać wyprodukowaną przez siebie pościel na rzecz oddziału pediatrycznego w szpitalu, w formie darowizny. Jak należy ująć w księgach rachunkowych taką darowiznę przy założeniu, że spółka sporządza rachunek zysków i strat w wersji kalkulacyjnej?

Przy rozważaniu sposobu ujęcia w księgach rachunkowych opisanej darowizny nie bez znaczenia jest fakt, że w myśl art. 7 ust. 2 ustawy o VAT obłożone podatkiem od towarów i usług jest również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane