statystyki

Koronawirus odwołuje od dawna zaplanowane targi i konferencje. A to kosztuje...

autor: Bartosz Głowacki16.03.2020, 11:40; Aktualizacja: 16.03.2020, 11:41
pieniądze, banknoty, kasa, finanse

Zagrożenie wywołane SARS-CoV-2 bezpośrednio przekłada się na gospodarki poszczególnych państw. Polscy przedsiębiorcy muszą już zmierzyć się np. z tym, że nie odbędzie się wiele wydarzeń gromadzących większą liczbę osób. Z tym z kolei wiążą się konsekwencje podatkowe.źródło: ShutterStock

Zagrożenie wywołane SARS-CoV-2 bezpośrednio przekłada się na gospodarki poszczególnych państw. Polscy przedsiębiorcy muszą już zmierzyć się np. z tym, że nie odbędzie się wiele wydarzeń gromadzących większą liczbę osób. Z tym z kolei wiążą się konsekwencje podatkowe.

Jeszcze do niedawna decyzję o odwołaniu wydarzenia podejmowali organizatorzy. Aktualnie wprowadzono zakaz imprez masowych. Niekiedy – mimo że impreza odbywała się planowo ‒ uczestnicy rezygnowali z udziału. W takiej sytuacji pojawia się pytanie, czy wydatki poniesione przez organizatora na przygotowanie imprezy, z której przeprowadzenia ostatecznie ten zdecydował się zrezygnować, stanowią nadal koszty uzyskania przychodów oraz dają prawo do odliczenia VAT. Analogicznie – czy wydatki uczestnika, poniesione na wzięcie udziału w imprezie, w której uczestnik ostatecznie nie zdecydował się wziąć udziału, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, a VAT naliczony przy takich zakupach podlega wciąż odliczeniu?

Odpowiedzi na tak postawiony problem nie znajdziemy w przepisach podatkowych. Próżno szukać w ustawie z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 865; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 183; dalej: ustawa o CIT) czy ustawie z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 106; dalej: ustawa o VAT) zapisów, które jednoznacznie sankcjonowałyby dotychczasowe rozliczenia podatkowe, także w sytuacji, w której istotnie zmieniają się okoliczności, w związku z którymi wydatki zostały poniesione. Nie ma w prawie podatkowym żadnej klauzuli generalnej odnoszącej się do skutków działania siły wyższej. Tym samym, kiedy dochodzi do rozwiązania imprezy przez organizatora czy też rezygnacji z udziału przez jej uczestnika, wskutek działania siły wyższej, czy – co jest obecnie najczęstszym przypadkiem – prewencyjnie, w związku z samą obawą wystąpienia siły wyższej, sięgnąć należy do zasad ogólnych.

Okoliczności niezależne od podatnika

W dotychczasowej praktyce przyjmuje się, że w przypadku zaistnienia okoliczności, na które podatnik nie ma wpływu, zachowuje on prawo do rozpoznania wydatków jako kosztów uzyskania przychodów, o ile nie przyczynił się w żaden sposób do wystąpienia szkody. Dotyczy to także prawa do odliczenia VAT, o ile pierwotnie podatnikowi ono przysługiwało.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane