statystyki

Ze względu na COVID-19 pracownicy księgowości też mogą pracować zdalnie

autor: Dr Katarzyna Trzpioła16.03.2020, 08:37; Aktualizacja: 16.03.2020, 08:38
podatek, księgowość, finanse

Pracodawca może przewidzieć dla pracowników rekompensatę z tytułu używania w szczególnych warunkach prywatnych narzędzi. Ekwiwalent pieniężny za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące ich własność, będzie wolny od podatku dochodowegoźródło: ShutterStock

PROBLEM: Boimy się koronawirusa i podejmujemy różne działania, które pomogą zapobiegać jego rozprzestrzenianiu się. Wiele możliwości otwiera obowiązująca od 8 marca 2020 r. ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. poz. 374; dalej: ustawa o COVID-19). Przepisy te wprowadzają liczne szczegółowe rozwiązania z zakresu administracji, prawa budowalnego czy prawa farmaceutycznego oraz wielu innych. Wiele bezpośrednio i pośrednio dotyka działów księgowości i finansów oraz biur rachunkowych. O czym należy pamiętać? Zwracamy uwagę na najistotniejsze zagadnienia.

Najważniejsze jest przygotowanie systemów informatycznych do pracy zdalnej, a więc zapewnienie możliwości korzystania ze sprzętu w sposób zdalny. Jeśli pracownicy korzystają w pracy ze służbowego sprzętu przenośnego, to należy sprawdzić, czy w przypadku korzystania z niego poza miejscem pracy jest on należycie zabezpieczony przed atakami hakerskimi, wirusami komputerowymi itp. Czy jest oprogramowanie umożliwiające dostęp do systemów finansowo-księgowych? Najczęściej taka opcja jest dostępna za pomocą zdalnego pulpitu. Ale trzeba zawsze to sprawdzić, czasem dokupić licencję, przeszkolić pracownika. Ważne jest też określenie zasad współpracy i umożliwienie dogodnych kanałów komunikacji. Przecież nie wszyscy pracownicy, w szczególności księgowości, korzystają ze służbowych telefonów.

Nie zawsze też pracownicy pracują na laptopach – często wykorzystują sprzęt stacjonarny. W tej sytuacji pracodawca może porozumieć się z pracownikami, aby w sytuacji konieczności pracy zdalnej udostępnili swój sprzęt. Wtedy jednak w interesie pracodawcy jest zadbanie o bezpieczeństwo danych. Służby informatyczne powinny wcześniej sprawdzić sprzęt pracownika, czy spełnia on kryteria bezpieczeństwa. Oczywiście niezbędne jest zainstalowanie oprogramowania umożliwiającego pracę zdalną.


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane