statystyki

Ze względu na COVID-19 pracownicy księgowości też mogą pracować zdalnie

autor: Dr Katarzyna Trzpioła16.03.2020, 08:37; Aktualizacja: 16.03.2020, 08:38
podatek, księgowość, finanse

Pracodawca może przewidzieć dla pracowników rekompensatę z tytułu używania w szczególnych warunkach prywatnych narzędzi. Ekwiwalent pieniężny za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące ich własność, będzie wolny od podatku dochodowegoźródło: ShutterStock

PROBLEM: Boimy się koronawirusa i podejmujemy różne działania, które pomogą zapobiegać jego rozprzestrzenianiu się. Wiele możliwości otwiera obowiązująca od 8 marca 2020 r. ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. poz. 374; dalej: ustawa o COVID-19). Przepisy te wprowadzają liczne szczegółowe rozwiązania z zakresu administracji, prawa budowalnego czy prawa farmaceutycznego oraz wielu innych. Wiele bezpośrednio i pośrednio dotyka działów księgowości i finansów oraz biur rachunkowych. O czym należy pamiętać? Zwracamy uwagę na najistotniejsze zagadnienia.

Najważniejsze jest przygotowanie systemów informatycznych do pracy zdalnej, a więc zapewnienie możliwości korzystania ze sprzętu w sposób zdalny. Jeśli pracownicy korzystają w pracy ze służbowego sprzętu przenośnego, to należy sprawdzić, czy w przypadku korzystania z niego poza miejscem pracy jest on należycie zabezpieczony przed atakami hakerskimi, wirusami komputerowymi itp. Czy jest oprogramowanie umożliwiające dostęp do systemów finansowo-księgowych? Najczęściej taka opcja jest dostępna za pomocą zdalnego pulpitu. Ale trzeba zawsze to sprawdzić, czasem dokupić licencję, przeszkolić pracownika. Ważne jest też określenie zasad współpracy i umożliwienie dogodnych kanałów komunikacji. Przecież nie wszyscy pracownicy, w szczególności księgowości, korzystają ze służbowych telefonów.

Nie zawsze też pracownicy pracują na laptopach – często wykorzystują sprzęt stacjonarny. W tej sytuacji pracodawca może porozumieć się z pracownikami, aby w sytuacji konieczności pracy zdalnej udostępnili swój sprzęt. Wtedy jednak w interesie pracodawcy jest zadbanie o bezpieczeństwo danych. Służby informatyczne powinny wcześniej sprawdzić sprzęt pracownika, czy spełnia on kryteria bezpieczeństwa. Oczywiście niezbędne jest zainstalowanie oprogramowania umożliwiającego pracę zdalną.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane