statystyki

NSA: Sprawa o odszkodowanie nie wstrzyma opodatkowania

autor: Magdalena Majkowska05.03.2020, 07:31; Aktualizacja: 05.03.2020, 07:32
Sąd rozpatrywał skargi kasacyjne spadkobierców, którzy odziedziczyli roszczenie o odszkodowanie za wywłaszczenie z nieruchomości.

Sąd rozpatrywał skargi kasacyjne spadkobierców, którzy odziedziczyli roszczenie o odszkodowanie za wywłaszczenie z nieruchomości.źródło: ShutterStock

Odziedziczone roszczenie odszkodowawcze podlega podatkowi od spadków i darowizn niezależnie od tego, czy uda się wywalczyć samo odszkodowanie – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Uznał, że wartość roszczenia powinien wycenić organ podatkowy.

Sąd rozpatrywał skargi kasacyjne spadkobierców, którzy odziedziczyli roszczenie o odszkodowanie za wywłaszczenie z nieruchomości. Złożyli urzędowi skarbowemu zeznanie SD-3, a następnie wnieśli o zawieszenie postępowania podatkowego w sprawie ustalenia wysokości podatku od spadków i darowizn – do czasu prawomocnego zakończenia postępowania administracyjnego o ustalenie i wypłatę odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość. Twierdzili, że określenie podatku będzie możliwe dopiero po prawomocnym zakończeniu postępowania o odszkodowanie.


Pozostało jeszcze 89% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane