Akademiki też są objęte podatkiem od przychodów

autor: Łukasz Zalewski02.03.2020, 20:00
Sąd stwierdził także, że co prawda umowa o usługi hotelowe jest umową nienazwaną, ale zawiera w sobie usługę najmu.

Sąd stwierdził także, że co prawda umowa o usługi hotelowe jest umową nienazwaną, ale zawiera w sobie usługę najmu.źródło: ShutterStock

Przychody z akademików, które zaspokajają potrzeby mieszkaniowe studentów, podlegają opodatkowaniu podatkiem od przychodów z budynków – orzekł WSA w Krakowie w precedensowym wyroku. Wcześniej stanowisko niekorzystne dla właścicieli akademików prezentował fiskus.

Sprawa dotyczyła uczelni publicznej – akademii, która jest właścicielem oraz użytkownikiem wieczystym nieruchomości. Są wśród nich: sale wykładowe, konferencyjne, pomieszczenia przystosowane do prowadzenia zajęć dydaktycznych, laboratoria, pomieszczenia biurowe.

Niektóre z nich uczelnia wynajmuje, a dochód z tego tytułu przeznacza na swoją działalność statutową (naukową, naukowo-techniczną, oświatową).

Posiada też akademiki, które oddaje do korzystania odpłatnie własnym studentom oraz z innych uczelni. Dodatkowo świadczy usługę wymiany pościeli. Czynsz, jaki płacą studenci, odpowiada wysokości kosztów utrzymania, ale nie jest to stawka rynkowa za wynajem pokoi.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane