statystyki

Usługi opiekuńcze MOPS nie są objęte VAT

autor: Magdalena Majkowska27.02.2020, 06:51; Aktualizacja: 27.02.2020, 06:51
Sprawa dotyczyła gminy, która miała wątpliwości w sprawie podatkowych skutków działalności prowadzonej przez miejski ośrodek pomocy społecznej (MOPS).

Sprawa dotyczyła gminy, która miała wątpliwości w sprawie podatkowych skutków działalności prowadzonej przez miejski ośrodek pomocy społecznej (MOPS).źródło: ShutterStock

Gmina, pobierając opłaty za realizację zadań opieki społecznej, nie działa jako podatnik VAT – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła gminy, która miała wątpliwości w sprawie podatkowych skutków działalności prowadzonej przez miejski ośrodek pomocy społecznej (MOPS).

Chodziło o zadania pomocy społecznej realizowane odpłatnie na podstawie decyzji administracyjnych. Wysokość pobieranych opłat zależy od sytuacji finansowanej i bytowej podopiecznego MOPS. Gmina uważała, że nie należy doliczać do nich VAT.

Innego zdania był fiskus. Stwierdził, że skoro dochodzi do wykonania czynności na rzecz konkretnej osoby, za opłatą w określonej wysokości i jest możliwe zidentyfikowanie konkretnego świadczenia wykonywanego na rzecz nabywcy, to dochodzi do świadczenia usług w rozumieniu przepisów o VAT.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane