Młody twórca na zleceniu też jest zwolniony z PIT

autor: Magdalena Majkowska24.02.2020, 17:00
Pytanie zadał przedsiębiorca, który zawiera umowy zlecenia z osobami poniżej 26. roku życia.

Pytanie zadał przedsiębiorca, który zawiera umowy zlecenia z osobami poniżej 26. roku życia.źródło: ShutterStock

Jeśli z umowy zlecenia nie wynika odrębne honorarium autorskie, to wynagrodzenie osoby do 26. roku jest zwolnione z podatku jako przychód z działalności wykonywanej osobiście – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Pytanie zadał przedsiębiorca, który zawiera umowy zlecenia z osobami poniżej 26. roku życia. Są to umowy o wykonanie usług IT, a także rysunków i modeli 3D. Realizacja zleceń może prowadzić do powstania utworów, w związku z czym umowy zawierają klauzule o przeniesieniu autorskich praw majątkowych. Nie wynika z nich jednak odrębne honorarium autorskie – podkreślił podatnik. Dlatego z ostrożności jego księgowość traktowała przychody z umów zlecenia jako przychody z praw majątkowych i potrącała zaliczki.

Podatnik chciał jednak wiedzieć, czy nie powinien rozliczać zlecenia jako przychodu z działalności wykonywanej osobiście i przez to uwzględniać zwolnienia z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane