statystyki

Na JPK się nie skończy. Fiskus myśli już o kolejnej reformie

autor: Mariusz Szulc19.02.2020, 07:21; Aktualizacja: 19.02.2020, 07:21
Niektóre zagraniczne portale podatkowe informują, że taki model miałby zacząć funkcjonować w Polsce już od 2021 r. Najprawdopodobniej źródłem taki doniesień jest wywiad, którego pod koniec grudnia 2019 r. udzielił Polskiej Agencji Prasowej wiceminister finansów Jan Sarnowski. Nie wykluczył szerszego wdrożenia już w 2021 r. e-fakturowania, które obecnie obowiązuje przede wszystkim w zamówieniach publicznych.

Niektóre zagraniczne portale podatkowe informują, że taki model miałby zacząć funkcjonować w Polsce już od 2021 r. Najprawdopodobniej źródłem taki doniesień jest wywiad, którego pod koniec grudnia 2019 r. udzielił Polskiej Agencji Prasowej wiceminister finansów Jan Sarnowski. Nie wykluczył szerszego wdrożenia już w 2021 r. e-fakturowania, które obecnie obowiązuje przede wszystkim w zamówieniach publicznych.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów rozważa kolejny pomysł na uszczelnienie poboru VAT. Wyglądałoby to tak, że przedsiębiorca wystawia elektroniczną ustandaryzowaną fakturę w formacie XML, ta trafia na platformę elektroniczną, gdzie uzyskuje akcept skarbówki, a dopiero potem otrzymuje ją kontrahent.

Niektóre zagraniczne portale podatkowe informują, że taki model miałby zacząć funkcjonować w Polsce już od 2021 r. Najprawdopodobniej źródłem taki doniesień jest wywiad, którego pod koniec grudnia 2019 r. udzielił Polskiej Agencji Prasowej wiceminister finansów Jan Sarnowski. Nie wykluczył szerszego wdrożenia już w 2021 r. e-fakturowania, które obecnie obowiązuje przede wszystkim w zamówieniach publicznych.

Jednak według informacji DGP reforma nie wejdzie w życie tak prędko. – E-fakturowanie jest w fazie koncepcyjnej i wewnętrznych analiz. Jest za wcześnie na szczegółowe informacje – odpowiedziało Ministerstwo Finansów na pytanie naszej redakcji.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że resort nie podejmie kolejnych kroków w tej sprawie dopóty, dopóki nie pozna efektów innej reformy – scalenia od kwietnia br. jednolitych plików kontrolnych i deklaracji VAT.

Zdaniem doradcy podatkowego Przemysława Grzanki wprowadzenie obowiązkowego e-fakturowania powinno być poprzedzone ustaleniem jednolitego formatu e-faktury na poziomie Unii Europejskiej. Tylko w takim wypadku reforma mogła przełożyć się na ograniczenie wyłudzeń VAT.

– W przeciwnym razie polscy podatnicy będę skazani na kolejną rewolucję po JPK_VAT, czy systemie podzielonej płatności w VAT, która zapewne osiągnie określone skutki w naszym kraju, ale z pewnością nie wyeliminuje oszustw w całej Unii – zauważa ekspert.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • Legart(2020-02-19 10:46) Zgłoś naruszenie 290

  Czy pamiętacie hit internetu z 2000roku: zapowiedź końca świata, biblijną "Bestię"- i nie będzie mógł nikt kupić ani sprzedać, kto nie ma liczby Bestii? Tak właśnie ma wyglądać system: Nie sprzedasz, nie kupisz, nie zamówisz, jeśli URZĄD SKARBOWY (automatyczny algorytm) nie zaakceptuje twojej faktury. Za mało luzu w gospodarce. Upadniemy.

  Odpowiedz
 • alabama(2020-02-19 17:37) Zgłoś naruszenie 231

  A następny krok w uszczelnianiu to będzie, że jak skorzystasz z toalety to złożysz zapotrzebowanie i jak ci urzędniki zatwierdzi to będziesz mógł oderwać tyle listków papieru ile ci ów urzędnik pozwoli.

  Odpowiedz
 • Lolka(2020-02-19 21:38) Zgłoś naruszenie 121

  To już są jakieś jaja. Ja już kilka zmian przepisów i kilka władz przeżyłam w księgowości. Ale to, co się wyprawia w ostatnim roku, to już jest przegięcie. A uwierzcie mi, ten kto będzie chciał będzie oszukiwał. Amen

  Odpowiedz
 • cap(2020-02-19 21:27) Zgłoś naruszenie 111

  zaczyna się robić straszno, państwo policyjno skarbowe. Nadzieja w tym że to jeszcze przyspieszy wzrost cen i w końcu ciemny lub zrozumie że coś jest nie tak

  Odpowiedz
 • Smerfik(2020-02-20 09:47) Zgłoś naruszenie 71

  Jeśli chcą by od razu przepuszczać wszystkie fakturki przez serwery MF, to w takim razie jaka była logika tworzenia JPK??? Nawet jeśli się upierają, że mają teraz świetny pomysł, to w takim razie oznacza to, że JPK były rażącym błędem i źródłem zamieszania, za które ktoś powinien polecieć.

  Odpowiedz
 • lajik(2020-02-20 11:18) Zgłoś naruszenie 42

  Nadmierna fiskalizacja życia przedsiębiorczości ją po prostu zabije. To musiał wymyślić kler.

  Odpowiedz
 • Prorok(2020-02-20 11:05) Zgłoś naruszenie 16

  Bardzo dobrze. Już widzę ilu osobom w reakcji na to gula skacze.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • dggbxx(2020-02-28 14:00) Zgłoś naruszenie 10

  Totalny fiskalizm i biurokracja.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane