statystyki

Na JPK się nie skończy. Fiskus myśli już o kolejnej reformie

autor: Mariusz Szulc19.02.2020, 07:21; Aktualizacja: 19.02.2020, 07:21
Niektóre zagraniczne portale podatkowe informują, że taki model miałby zacząć funkcjonować w Polsce już od 2021 r. Najprawdopodobniej źródłem taki doniesień jest wywiad, którego pod koniec grudnia 2019 r. udzielił Polskiej Agencji Prasowej wiceminister finansów Jan Sarnowski. Nie wykluczył szerszego wdrożenia już w 2021 r. e-fakturowania, które obecnie obowiązuje przede wszystkim w zamówieniach publicznych.

Niektóre zagraniczne portale podatkowe informują, że taki model miałby zacząć funkcjonować w Polsce już od 2021 r. Najprawdopodobniej źródłem taki doniesień jest wywiad, którego pod koniec grudnia 2019 r. udzielił Polskiej Agencji Prasowej wiceminister finansów Jan Sarnowski. Nie wykluczył szerszego wdrożenia już w 2021 r. e-fakturowania, które obecnie obowiązuje przede wszystkim w zamówieniach publicznych.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów rozważa kolejny pomysł na uszczelnienie poboru VAT. Wyglądałoby to tak, że przedsiębiorca wystawia elektroniczną ustandaryzowaną fakturę w formacie XML, ta trafia na platformę elektroniczną, gdzie uzyskuje akcept skarbówki, a dopiero potem otrzymuje ją kontrahent.

Niektóre zagraniczne portale podatkowe informują, że taki model miałby zacząć funkcjonować w Polsce już od 2021 r. Najprawdopodobniej źródłem taki doniesień jest wywiad, którego pod koniec grudnia 2019 r. udzielił Polskiej Agencji Prasowej wiceminister finansów Jan Sarnowski. Nie wykluczył szerszego wdrożenia już w 2021 r. e-fakturowania, które obecnie obowiązuje przede wszystkim w zamówieniach publicznych.

Jednak według informacji DGP reforma nie wejdzie w życie tak prędko. – E-fakturowanie jest w fazie koncepcyjnej i wewnętrznych analiz. Jest za wcześnie na szczegółowe informacje – odpowiedziało Ministerstwo Finansów na pytanie naszej redakcji.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że resort nie podejmie kolejnych kroków w tej sprawie dopóty, dopóki nie pozna efektów innej reformy – scalenia od kwietnia br. jednolitych plików kontrolnych i deklaracji VAT.

Zdaniem doradcy podatkowego Przemysława Grzanki wprowadzenie obowiązkowego e-fakturowania powinno być poprzedzone ustaleniem jednolitego formatu e-faktury na poziomie Unii Europejskiej. Tylko w takim wypadku reforma mogła przełożyć się na ograniczenie wyłudzeń VAT.

– W przeciwnym razie polscy podatnicy będę skazani na kolejną rewolucję po JPK_VAT, czy systemie podzielonej płatności w VAT, która zapewne osiągnie określone skutki w naszym kraju, ale z pewnością nie wyeliminuje oszustw w całej Unii – zauważa ekspert.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • Legart(2020-02-19 10:46) Zgłoś naruszenie 290

  Czy pamiętacie hit internetu z 2000roku: zapowiedź końca świata, biblijną "Bestię"- i nie będzie mógł nikt kupić ani sprzedać, kto nie ma liczby Bestii? Tak właśnie ma wyglądać system: Nie sprzedasz, nie kupisz, nie zamówisz, jeśli URZĄD SKARBOWY (automatyczny algorytm) nie zaakceptuje twojej faktury. Za mało luzu w gospodarce. Upadniemy.

  Odpowiedz
 • alabama(2020-02-19 17:37) Zgłoś naruszenie 231

  A następny krok w uszczelnianiu to będzie, że jak skorzystasz z toalety to złożysz zapotrzebowanie i jak ci urzędniki zatwierdzi to będziesz mógł oderwać tyle listków papieru ile ci ów urzędnik pozwoli.

  Odpowiedz
 • Lolka(2020-02-19 21:38) Zgłoś naruszenie 121

  To już są jakieś jaja. Ja już kilka zmian przepisów i kilka władz przeżyłam w księgowości. Ale to, co się wyprawia w ostatnim roku, to już jest przegięcie. A uwierzcie mi, ten kto będzie chciał będzie oszukiwał. Amen

  Odpowiedz
 • cap(2020-02-19 21:27) Zgłoś naruszenie 111

  zaczyna się robić straszno, państwo policyjno skarbowe. Nadzieja w tym że to jeszcze przyspieszy wzrost cen i w końcu ciemny lub zrozumie że coś jest nie tak

  Odpowiedz
 • Smerfik(2020-02-20 09:47) Zgłoś naruszenie 71

  Jeśli chcą by od razu przepuszczać wszystkie fakturki przez serwery MF, to w takim razie jaka była logika tworzenia JPK??? Nawet jeśli się upierają, że mają teraz świetny pomysł, to w takim razie oznacza to, że JPK były rażącym błędem i źródłem zamieszania, za które ktoś powinien polecieć.

  Odpowiedz
 • lajik(2020-02-20 11:18) Zgłoś naruszenie 42

  Nadmierna fiskalizacja życia przedsiębiorczości ją po prostu zabije. To musiał wymyślić kler.

  Odpowiedz
 • Prorok(2020-02-20 11:05) Zgłoś naruszenie 16

  Bardzo dobrze. Już widzę ilu osobom w reakcji na to gula skacze.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • dggbxx(2020-02-28 14:00) Zgłoś naruszenie 10

  Totalny fiskalizm i biurokracja.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane