Firmy, będące właścicielami nieruchomości – gruntów, budynków i budowli - czekają w 2020 r. podwyżki podatku od nieruchomości. W praktyce wzrosną stawki maksymalne – o 1,8 proc. Więcej trzeba będzie zapłacić za grunty i budynki, choć nie będą to spektakularne podwyżki. POSŁUCHAJ PODCASTU.

Nie zmieni się za to stawka maksymalna podatku od budowli – tak jak obecnie będzie to 2 proc. wartości. O tym, jaka stawka będzie obowiązywała na terenie danej gminy, zdecydują jak zawsze rady gmin i miast. To one ustalają stawki na własnym terenie. Nie mogą jednak przekroczyć stawek maksymalnych, które określa minister finansów.

W praktyce firmy będą musiały ręcznie sprawdzić, jakie stawki uchwaliła rada gminy lub miasta, na terenie której położone są nieruchomości. W tym zakresie nic się nie zmieni.

Składanie deklaracji (do 31 stycznia 2020 r.) będzie jednak prostsze, bo obowiązuje jeden formularz (DN-1) i można to zrobić elektronicznie (za pośrednictwem ePUAP).

A co z podatkiem katastralnym? Czy firmy będą płacić podatek od wartości nie tylko budowli (tak już jest dziś), ale też gruntów i budynków? To wyjaśniamy w podcaście.

➡️ Słuchaj podcastów DGPtalk: Obiektywnie o Biznesie:
Spotify http://prawna.pl/spotify
iTunes Podcast http://prawna.pl/itunes
Google Podcast http://prawna.pl/google
Strona DGPtalk https://podcast.gazetaprawna.pl