statystyki

Opłaty za publiczne przedszkola i szkoły są objęte VAT

autor: Patrycja Dudek13.01.2020, 08:21; Aktualizacja: 03.03.2020, 16:30
Przedszkole

Co prawda prowadzenie przedszkoli wpisuje się w zadania gminy, ale odbywa się odpłatnie. Należy więc uznać, że pobierane opłaty są niczym innym, jak wynagrodzeniem za świadczenie usługźródło: ShutterStock

Sprzedaż posiłków w stołówkach na rzecz dzieci oraz opieka nad przedszkolakami po godzinie 13.00 wypełniają definicję działalności gospodarczej – stwierdził dyrektor KIS.

Spytała o to gmina, która pobiera opłaty za usługi świadczone przez publiczne przedszkola, w tym za wyżywienie dzieci oraz opiekę nad przedszkolakami ponad 5-godzinny, bezpłatny wymiar godzin dziennie.

Gmina wyjaśniła, że opłaty te nie mają charakteru komercyjnego. Przedszkola nie tylko nie zarabiają na wyżywieniu i dodatkowej opiece, ale wręcz na nich tracą. Należność za posiłki pokrywa jedynie wsad do kotła, bez uwzględniania kosztów utrzymania stołówki i kosztów wynagrodzeń pracowników przygotowujących jedzenie. Z kolei opłata za opiekę nad dziećmi po 13.00 nie może być wyższa niż 1 złoty za godzinę.

ZOBACZ TEŻ: Podatkowa księga przychodów i rozchodów 2020


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane