statystyki

MF zaostrza wykładnię dotyczącą paragonów

autor: Łukasz Zalewski11.02.2020, 07:40; Aktualizacja: 11.02.2020, 14:19
Przypomnijmy: zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów paragon z podanym NIP nabywcy, wystawiony na kwotę nieprzekraczajacą 450 zł (albo 100 euro) jest sam w sobie fakturą uproszczoną

Przypomnijmy: zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów paragon z podanym NIP nabywcy, wystawiony na kwotę nieprzekraczajacą 450 zł (albo 100 euro) jest sam w sobie fakturą uproszczonąźródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów zaostrza wykładnię dotyczącą paragonów. Sprzedawcy wolą wystawiać je na ponad 450 zł niż poniżej tej kwoty.

Powodem są obawy, że gdy klient przyjdzie i poprosi o zwykłą fakturę, fiskus zażąda dwa razy VAT.

Przypomnijmy: zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów paragon z podanym NIP nabywcy, wystawiony na kwotę nieprzekraczajacą 450 zł (albo 100 euro) jest sam w sobie fakturą uproszczoną.

Podstawowe pytanie, jakie od ponad miesiąca zadają sobie sprzedawcy, brzmi: czy taki paragon można wymieniać na zwykłą fakturę, gdy klient wróci i poprosi o nią?

MF odpowiada

Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów nie są w tym zakresie precyzyjne. Początkowo, w odpowiedzi na pytanie DGP, resort stwierdził, że „nie ma konieczności” wymiana fakturę paragonu z NIP nabywcy wystawionego do 450 zł.

Sformułowanie „nie ma konieczności” było na tyle nieprecyzyjne, że wystąpiliśmy do MF z ponownym pytaniem. Poprosiliśmy o odpowiedź, co ma zrobić sprzedawca, gdy nabywca uprze się i zażąda wymiany na fakturę. Tym razem resort wskazał, że „brak jest uzasadnienia na dodatkowe potwierdzenie zakupu zwykłą fakturą”.

Dwa razy VAT?

Jakie ma to znaczenie w praktyce? Sprzedawcy boją się, że jeżeli wymienią na zwykłą fakturę paragon (z NIP nabywcy) wystawiony do 450 zł, to zapłacą podwójnie VAT – raz w związku ze sprzedażą udokumentowaną fakturą uproszczoną, a drugi w związku z wymianą jej na zwykłą fakturę.

Obawiają się, że resort sięgnie tu po art. 108 ust. 1 ustawy o VAT. Przepis ten mówi, że kto wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązany do jego zapłaty.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (20)

  • Lil(2020-02-11 08:36) Zgłoś naruszenie 204

    "Trwa chaos" to idealny zwrot na określenie sytuacji w dowolnie wybranej dziedzinie gospodarki/prawa/szkolnictwa/etc w Polsce.

    Odpowiedz
  • hister-car(2020-02-11 10:03) Zgłoś naruszenie 145

    Przydałby się jakiś mądry zaborca, który ustaliłby jakieś logiczne zasady. Polacy nie potrafią się sami rządzić i historia to potwierdza

    Odpowiedz
  • Ewa(2020-02-11 10:38) Zgłoś naruszenie 98

    paragon wystawiony z NIP jest fakturą - tak było i jest nadal. Dlaczego ktoś chciałby drugą fakturę? W przepisach nie ma "widzi mi się" ani koncertu życzeń. Obowiązuje prawo - patrz ustawa o podatku od towarów i usług

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Valdemort(2020-02-11 18:24) Zgłoś naruszenie 83

    moderator - słowo burdel razi? to może domek Banasia?

    Odpowiedz
  • olek czarny(2020-02-11 18:07) Zgłoś naruszenie 82

    A ciekawe bo 2 lata temu w interpretacjach MF twierdziło że PKPIR nie można ujmować kosztu na podstawie paragonu z NIPem bo to nie faktura.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Afr(2020-02-11 18:08) Zgłoś naruszenie 61

    Do nIKA: Taa? A jak otrzymujesz faktury z pełnymi danymi to dzwonisz do wystawcy czy na pewno numer jest niepowtarzalny, bo nie wiesz czy możesz odliczyć? No sorry ale bądźmy konsekwentni - potencjalny (bo jako nabywca nigdy tego nie wiesz bo nie ty nadajesz numerację) brak spełnienia jednego obowiązkowego elementu powoduje że dany dokument nie jest fakturą w rozumieniu przepisów? Skoro tak, to działa to w odniesieniu do faktur uproszczonych i pełnych. A jakoś do pełnych faktur nikt z takimi bzdurami nie wyskakuje

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Legart(2020-02-11 18:34) Zgłoś naruszenie 33

    Niedawno byłem świadkiem scysji w sieciówce budowlanej. Hydraulik chciał wymiany paragonu na fakturę. Się okazało, że "SIĘ NIE DA" tego zrobić tak, jakby chciał.... bo system komuterowy zasysa dane z REGON, a nie CEiDG. Zaś z danymi z REGON hydraulikowi nie uwzględnią w US... bo jak mu wyjaśnili, się NIE DA... bo system komputerowy "nie przepuści". Hydraulik miże zmienić dane w REGON...ale i tak "nie dostanie" tej faktury w sieciówce... bo system komputerowy nie rozpozna, ze to TA faktura. Słuchałem z bezbrzeżnym zdumieniem... "NIE DA SIĘ BO SYSTEM NIE PUŚCI" wyłączało wszystkie znane mi zasady stosowania prawa. Ot... NIE DA SIĘ. Dziękuję ci oświecony ustawodawco, że zwalczamy w bólach problemy nie znane innym ustawodawcom...

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • zibi(2020-02-12 08:19) Zgłoś naruszenie 11

    Tyle bicia piany a można jedną decyzja rozwiązać problemy - obniżenie VAT np. do 10 % i likwidacja wszelkich odliczeń VAT. Nie będzie kombinowania, złodziejstwa, problemów interpretacyjnych. Ale tego nie zrobią bo sami z takich kombinacji korzystają. Proste minimalistyczne przepisy i zero problemów. Przecież ustawa o VAT może liczyć 5 do 10 artykułów. Niski podatek i zero odliczeń - wszyscy korzystają. A tak na odliczaniach korzystają tylko cwaniacy i bogaci, plebs ma zero korzyści. Dalej tak głosujcie a będziecie jeszcze bardziej biedni.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • jqhu2y(2020-02-17 21:13) Zgłoś naruszenie 00

    najlepiej zmienić przepisy i wycofać coś takiego jak paragon to jest faktura uproszczona... mowa jest o fakturach vat... i tak powinno być.... prostota jest najlepsza... a u nas jak zwykle trzeba skomplikować życie... by później można byłoby karać za złe działanie... tylko najpierw nawet te osoby które wymyślają prawo i ogłaszają wykładnię...sami nie wiedzą jak wybrnąć z tego chaosu który sami stworzyli...

    Odpowiedz
  • Olek(2020-03-02 13:30) Zgłoś naruszenie 00

    "Sprzedawcy boją się, że jeżeli wymienią na zwykłą fakturę paragon (z NIP nabywcy) wystawiony do 450 zł, to zapłacą podwójnie VAT – raz w związku ze sprzedażą udokumentowaną fakturą uproszczoną, a drugi w związku z wymianą jej na zwykłą fakturę." Mieliśmy taki przypadek w naszej firmie i sklep wystawił "Fakturę niefiskalną do paragonu" - niefiskalna bo fiskalny był paragon i wszystko gra :-)

    Odpowiedz