statystyki

MF zaostrza wykładnię dotyczącą paragonów

autor: Łukasz Zalewski11.02.2020, 07:40; Aktualizacja: 11.02.2020, 14:19
Przypomnijmy: zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów paragon z podanym NIP nabywcy, wystawiony na kwotę nieprzekraczajacą 450 zł (albo 100 euro) jest sam w sobie fakturą uproszczoną

Przypomnijmy: zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów paragon z podanym NIP nabywcy, wystawiony na kwotę nieprzekraczajacą 450 zł (albo 100 euro) jest sam w sobie fakturą uproszczonąźródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów zaostrza wykładnię dotyczącą paragonów. Sprzedawcy wolą wystawiać je na ponad 450 zł niż poniżej tej kwoty.

Powodem są obawy, że gdy klient przyjdzie i poprosi o zwykłą fakturę, fiskus zażąda dwa razy VAT.

Przypomnijmy: zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów paragon z podanym NIP nabywcy, wystawiony na kwotę nieprzekraczajacą 450 zł (albo 100 euro) jest sam w sobie fakturą uproszczoną.

Podstawowe pytanie, jakie od ponad miesiąca zadają sobie sprzedawcy, brzmi: czy taki paragon można wymieniać na zwykłą fakturę, gdy klient wróci i poprosi o nią?

MF odpowiada

Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów nie są w tym zakresie precyzyjne. Początkowo, w odpowiedzi na pytanie DGP, resort stwierdził, że „nie ma konieczności” wymiana fakturę paragonu z NIP nabywcy wystawionego do 450 zł.

Sformułowanie „nie ma konieczności” było na tyle nieprecyzyjne, że wystąpiliśmy do MF z ponownym pytaniem. Poprosiliśmy o odpowiedź, co ma zrobić sprzedawca, gdy nabywca uprze się i zażąda wymiany na fakturę. Tym razem resort wskazał, że „brak jest uzasadnienia na dodatkowe potwierdzenie zakupu zwykłą fakturą”.

Dwa razy VAT?

Jakie ma to znaczenie w praktyce? Sprzedawcy boją się, że jeżeli wymienią na zwykłą fakturę paragon (z NIP nabywcy) wystawiony do 450 zł, to zapłacą podwójnie VAT – raz w związku ze sprzedażą udokumentowaną fakturą uproszczoną, a drugi w związku z wymianą jej na zwykłą fakturę.

Obawiają się, że resort sięgnie tu po art. 108 ust. 1 ustawy o VAT. Przepis ten mówi, że kto wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązany do jego zapłaty.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (20)

  • Lil(2020-02-11 08:36) Zgłoś naruszenie 204

    "Trwa chaos" to idealny zwrot na określenie sytuacji w dowolnie wybranej dziedzinie gospodarki/prawa/szkolnictwa/etc w Polsce.

    Odpowiedz
  • hister-car(2020-02-11 10:03) Zgłoś naruszenie 145

    Przydałby się jakiś mądry zaborca, który ustaliłby jakieś logiczne zasady. Polacy nie potrafią się sami rządzić i historia to potwierdza

    Odpowiedz
  • Ewa(2020-02-11 10:38) Zgłoś naruszenie 98

    paragon wystawiony z NIP jest fakturą - tak było i jest nadal. Dlaczego ktoś chciałby drugą fakturę? W przepisach nie ma "widzi mi się" ani koncertu życzeń. Obowiązuje prawo - patrz ustawa o podatku od towarów i usług

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Valdemort(2020-02-11 18:24) Zgłoś naruszenie 83

    moderator - słowo burdel razi? to może domek Banasia?

    Odpowiedz
  • olek czarny(2020-02-11 18:07) Zgłoś naruszenie 82

    A ciekawe bo 2 lata temu w interpretacjach MF twierdziło że PKPIR nie można ujmować kosztu na podstawie paragonu z NIPem bo to nie faktura.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Afr(2020-02-11 18:08) Zgłoś naruszenie 61

    Do nIKA: Taa? A jak otrzymujesz faktury z pełnymi danymi to dzwonisz do wystawcy czy na pewno numer jest niepowtarzalny, bo nie wiesz czy możesz odliczyć? No sorry ale bądźmy konsekwentni - potencjalny (bo jako nabywca nigdy tego nie wiesz bo nie ty nadajesz numerację) brak spełnienia jednego obowiązkowego elementu powoduje że dany dokument nie jest fakturą w rozumieniu przepisów? Skoro tak, to działa to w odniesieniu do faktur uproszczonych i pełnych. A jakoś do pełnych faktur nikt z takimi bzdurami nie wyskakuje

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Legart(2020-02-11 18:34) Zgłoś naruszenie 33

    Niedawno byłem świadkiem scysji w sieciówce budowlanej. Hydraulik chciał wymiany paragonu na fakturę. Się okazało, że "SIĘ NIE DA" tego zrobić tak, jakby chciał.... bo system komuterowy zasysa dane z REGON, a nie CEiDG. Zaś z danymi z REGON hydraulikowi nie uwzględnią w US... bo jak mu wyjaśnili, się NIE DA... bo system komputerowy "nie przepuści". Hydraulik miże zmienić dane w REGON...ale i tak "nie dostanie" tej faktury w sieciówce... bo system komputerowy nie rozpozna, ze to TA faktura. Słuchałem z bezbrzeżnym zdumieniem... "NIE DA SIĘ BO SYSTEM NIE PUŚCI" wyłączało wszystkie znane mi zasady stosowania prawa. Ot... NIE DA SIĘ. Dziękuję ci oświecony ustawodawco, że zwalczamy w bólach problemy nie znane innym ustawodawcom...

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • zibi(2020-02-12 08:19) Zgłoś naruszenie 11

    Tyle bicia piany a można jedną decyzja rozwiązać problemy - obniżenie VAT np. do 10 % i likwidacja wszelkich odliczeń VAT. Nie będzie kombinowania, złodziejstwa, problemów interpretacyjnych. Ale tego nie zrobią bo sami z takich kombinacji korzystają. Proste minimalistyczne przepisy i zero problemów. Przecież ustawa o VAT może liczyć 5 do 10 artykułów. Niski podatek i zero odliczeń - wszyscy korzystają. A tak na odliczaniach korzystają tylko cwaniacy i bogaci, plebs ma zero korzyści. Dalej tak głosujcie a będziecie jeszcze bardziej biedni.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • jqhu2y(2020-02-17 21:13) Zgłoś naruszenie 00

    najlepiej zmienić przepisy i wycofać coś takiego jak paragon to jest faktura uproszczona... mowa jest o fakturach vat... i tak powinno być.... prostota jest najlepsza... a u nas jak zwykle trzeba skomplikować życie... by później można byłoby karać za złe działanie... tylko najpierw nawet te osoby które wymyślają prawo i ogłaszają wykładnię...sami nie wiedzą jak wybrnąć z tego chaosu który sami stworzyli...

    Odpowiedz
  • Olek(2020-03-02 13:30) Zgłoś naruszenie 00

    "Sprzedawcy boją się, że jeżeli wymienią na zwykłą fakturę paragon (z NIP nabywcy) wystawiony do 450 zł, to zapłacą podwójnie VAT – raz w związku ze sprzedażą udokumentowaną fakturą uproszczoną, a drugi w związku z wymianą jej na zwykłą fakturę." Mieliśmy taki przypadek w naszej firmie i sklep wystawił "Fakturę niefiskalną do paragonu" - niefiskalna bo fiskalny był paragon i wszystko gra :-)

    Odpowiedz