statystyki

NIP na paragonie. Nowy problem: Faktura uproszczona do 450 zł musi mieć numer

autor: Łukasz Zalewski03.02.2020, 07:41; Aktualizacja: 03.02.2020, 07:41
Jeżeli na paragonie nie zostanie zamieszczony numer faktury, to paragon nie będzie fakturą uproszczoną i to nawet gdy sprzedawca wpisze na nim NIP nabywcy – mówi ekspertka

Jeżeli na paragonie nie zostanie zamieszczony numer faktury, to paragon nie będzie fakturą uproszczoną i to nawet gdy sprzedawca wpisze na nim NIP nabywcy – mówi ekspertkaźródło: ShutterStock

Faktura, również ta uproszczona, musi mieć numer. Nie wystarczy numer paragonu fiskalnego. Tylko część sklepów to stosuje. Kłopot mogą mieć nabywcy.

– Nie zawsze paragon z NIP nabywcy, wystawiony na kwotę do 450 zł, będzie mógł zostać uznany za fakturę – przestrzega dr Jowita Pustuł, doradca podatkowy, radca prawny z J.Pustuł i Współpracownicy Doradztwo podatkowo-prawne.

Wskazuje na obowiązek nadawania odrębnej numeracji.

To faktura uproszczona

Przypomnijmy, że od 1 stycznia br. przedsiębiorcy mogą wymienić paragony na faktury dające prawo do odliczenia VAT, tylko jeżeli na paragonie jest podany NIP kupującego.

Nie ma obowiązku wymiany na fakturę, jeżeli taki paragon z NIP nabywcy jest wystawiony na kwotę do 450 zł. Sam w sobie jest on fakturą uproszczoną – zapewnia Ministerstwo Finansów.

W odpowiedzi na pytanie DGP, którą opublikowaliśmy w grudniu 2019 r. (DGP nr 244/2019), Ministerstwo Finansów wyjaśniło: „Zatem w sytuacji, gdy np. pracownik firmy w styczniu kupi paliwo do samochodu służbowego za 300 zł i poda na stacji nr NIP, to wówczas otrzyma paragon fiskalny, który – o ile zawiera numer NIP nabywcy – będzie stanowił fakturę uproszczoną. Do takiego paragonu, uznanego za fakturę uproszczoną, nie będzie już konieczności wystawienia dodatkowej”.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Valdemort(2020-02-03 08:28) Zgłoś naruszenie 122

  jak zwykle rodzime chłopki niczego nie potrafią dopracować

  Odpowiedz
 • anon(2020-02-03 20:32) Zgłoś naruszenie 73

  Kolejny bzdurny artykuł gdzie wypowiada się pseudoekspert. Nigdzie nie jest powiedziane, że numer faktury musi się nazywać dosłownie numerem faktury. Numer wydruku czy numer paragonu może tak samo pełnić funkcję numeru faktury i MF tego nie kwestionuje. W dotychczasowych jpkach tak to działa. Sianie fermentu dla wierszówki.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Vat(2020-02-03 10:12) Zgłoś naruszenie 31

  MF nie rozróżnia pojęcia "potrzeba" od pojęcia "obowiązek" i pojęcia "możliwość" Nieprawidłowe użycie tych pojęć może prowadzić do znacznych przekrętów na VAT. Może MF szykuje sobie furtki gdy już przestanie rządzić?

  Odpowiedz
 • Jabba(2020-02-04 11:46) Zgłoś naruszenie 20

  A czy ktoś powiedział ze faktura uproszczona to nie to samo co faktura VAT i nie uprawnia płatnika do wrzucenia w kosztu?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane