statystyki

Nie trzeba żądać wystawienia pełnej faktury w miejsce paragonu z NIP nabywcy

autor: Tomasz Krywan15.02.2020, 07:00
Od 1 stycznia 2013 r. w niektórych przypadkach podatnicy mogą dokumentować sprzedaż fakturami o znacznie ograniczonej treści (tzw. faktury uproszczone).

Od 1 stycznia 2013 r. w niektórych przypadkach podatnicy mogą dokumentować sprzedaż fakturami o znacznie ograniczonej treści (tzw. faktury uproszczone).źródło: ShutterStock

Dokonaliśmy zakupu w jednej z sieci handlowych, informując sprzedawcę, że zakup dokonywany jest na firmę. Sprzedawca poinformował nas, że zakupy firmowe do 450 zł są przez sieć dokumentowane paragonami z NIP, a faktury są wystawiane tylko do zakupów na wyższe kwoty. Czy jest to dopuszczalne postępowanie? Czy możemy na podstawie otrzymanego paragonu żądać wystawienia nam faktury przez sieć handlową?

Od 1 stycznia 2013 r. w niektórych przypadkach podatnicy mogą dokumentować sprzedaż fakturami o znacznie ograniczonej treści (tzw. faktury uproszczone). Obecnie możliwość wystawiania takich faktur przewiduje art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT. Takie faktury można wystawiać, jeżeli kwota należności ogółem nie przekracza kwoty 450 zł (albo kwoty 100 euro, jeżeli kwota ta określona jest w euro).

Przepis ten miał umożliwić wykorzystywanie paragonów z NIP nabywcy jako faktur uproszczonych. Co prawda zdaniem sądów administracyjnych cel ten nie został osiągnięty (tj. paragony z NIP nabywcy nie stanowią faktur – zob. przykładowo wyroki NSA z 8 października 2015 r. – sygn. akt I FSK 1321/14 oraz z 27 października 2016 r. – sygn. akt I FSK 431/15), jednak odmiennego zdania jest od niedawna Ministerstwo Finansów. Z komunikatów MF dostępnych na stronie https://www.gov.pl (zob. https://www.gov.pl/web/finanse/zasady-wystawiania-faktur-do-paragonow-od-1-stycznia-2020-r oraz https://www.gov.pl/web/finanse/nowe-zasady-wystawiania-faktur-do-paragonow) wynika bowiem, że paragony z NIP nabywcy wystawiane na kwoty nieprzekraczające 450 zł (albo 100 euro) stanowią jednak faktury uproszczone, o których mowa w art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane