statystyki

Sprawozdanie za 2019 r. - r pamiętajmy o nowej wersji z schemy

autor: Agnieszka Pokojska10.02.2020, 08:04; Aktualizacja: 10.02.2020, 09:22

źródło: DGP

Tworząc roczny raport, trzeba się upewnić, że wpisany został do niego numer KRS, aktualny kod działalności PKD, a plik raportu nie ma więcej niż 5 Mb, w przeciwnym razie będzie problem ze złożeniem dokumentów do rejestru sądowego. Korzystający z aplikacji do tworzenia plików XML muszą też sprawdzić, czy zgadzają się wszystkie sumy poszczególnych pozycji - mówi dr Agnieszka Baklarz biegły rewident, członek zarządu w A. Bombik Kancelaria Biegłego Rewidenta

Do sprawozdań za 2019 r. trzeba będzie wykorzystać nową wersję schemy (tj. 1_2). Pozwala ona tworzyć roczne raporty zgodnie ze strukturami logicznymi obowiązującymi od września 2019 r. Ale można z niej korzystać tylko online. Nie da się jej zainstalować na komputerze, jak poprzedniej wersji. Jakie będą konsekwencje, jeśli księgowy się pomyli i przygotuje sprawozdanie w starej schemie?

Jeżeli sprawozdanie finansowe podlega badaniu, to biegły rewident nie zaakceptuje takiego sprawozdania. Wówczas trzeba będzie sporządzić sprawozdanie jeszcze raz według nowej schemy. Jeśli zaś roczny raport nie podlega rewizji finansowej, to powstanie dość duży problem – nie uda się go złożyć do Krajowego Rejestru Sądowego. Natomiast po zatwierdzeniu sprawdzania przez właściwy organ, np. walne zgromadzenie, de facto nie ma możliwości wprowadzenia do niego zmian. Z kolei jeśli roczny raport nie podlega złożeniu do KRS, tak jest np. w przypadku osób fizycznych i niektórych fundacji i stowarzyszeń, to też będzie problem. Dokumenty przesyła się wówczas do szefa Krajowej Administracji Skarbowej m.in. przez aplikację Ministerstwa Finansów. A ta nie przyjmie sprawozdania sporządzonego w nieaktualnej strukturze.

Czy można poprawić zatwierdzone sprawozdanie?

Kwestia ta nie jest rozstrzygnięta prawnie. Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na mojego e-maila wyjaśniło, że każdorazowego rozstrzygnięcia powinien dokonywać sąd. Stąd robi się pat, bo takiego sprawozdania nie można złożyć do KRS. Moim zdaniem w przypadku błędów technicznych można poprawić sprawozdanie. W takiej sytuacji należy napisać notatkę, w której opisze się, co i dlaczego zostało skorygowane. Następnie skorygować plik, podpisać i złożyć do KRS. W takim przypadku kierownik jednostki powinien napisać dodatkowe oświadczenie, że żadne informacje liczbowe ani merytoryczne nie zostały zmienione. Informację o tym należy również przekazać organowi nadzorującemu.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane