statystyki

NSA: Fiskus nie może pomagać w nieskończoność

autor: Mariusz Szulc10.02.2020, 17:00

Interes publiczny nie pozwala na to, by urzędnicy skarbowi raz za razem umarzali podatnikowi jego zaległości fiskalne. Tym bardziej, gdy kwoty są relatywnie niewielkie oraz istnieje możliwość ich spłaty – orzekł NSA.

Chodziło o bezrobotną kobietę, która w 2016 r. złożyła wniosek o umorzenie 158 zł zaległości w podatku od nieruchomości za 2016 r. Argumentowała, że utrzymuje się z niewielkiego zasiłku okresowego wypłacanego z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (458 zł). Nie ma żadnych innych dochodów, a sama jest bardzo schorowana i cierpi na depresję. Wprawdzie mieszka z nią syn, który ponosi częściowo opłaty za ogrzewanie i wodę, ale i tak oboje zalegają z zapłatą za prąd (na ponad 2 tys. zł).

Prezydent miasta przyznał, że w tej sprawie zachodzi przesłanka ważnego interesu podatnika, o której mowa w art. 67a par. 1 ordynacji podatkowej. Mimo to nie zgodził się na umorzenie. Zwrócił uwagę na to, że w latach 2008–2015 umarzał już kobiecie zaległości podatkowe na łączną kwotę 1353 zł. Przyznanie kolejnej takiej preferencji byłoby krokiem zbyt daleko idącym – uznał.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane