statystyki

Czy spółka kapitałowa zawsze musi zawiadomić urząd skarbowy o wydłużeniu roku podatkowego

autor: Łukasz Zalewski02.02.2020, 14:15
Nie trzeba informować urzędu skarbowego o wydłużeniu roku podatkowego. Natomiast o wyborze roku podatkowego innego niż kalendarzowy trzeba powiadomić, ale dopiero w zeznaniu CIT-8.

Nie trzeba informować urzędu skarbowego o wydłużeniu roku podatkowego. Natomiast o wyborze roku podatkowego innego niż kalendarzowy trzeba powiadomić, ale dopiero w zeznaniu CIT-8.źródło: ShutterStock

Spółki kapitałowe, które rozpoczęły działalność gospodarczą w drugiej połowie 2019 r., mogą wydłużyć swój rok podatkowy do końca 2020 r. Czy informować o tym fiskusa? Co do tego jest mnóstwo wątpliwości.

TEMAT: Rok podatkowy

PROBLEM: Wydłużenie lub zmiana roku

Potwierdzają to wpisy w mediach społecznościowych. Pokazują chaos informacyjny. Księgowe twierdzą, że w urzędach skarbowych uzyskują różne odpowiedzi: raz, że trzeba zgłosić urzędowi wydłużenie roku podatkowego, innym razem – że takiego obowiązku nie ma.

Za każdym z tych rozwiązań stoją pewne racje. Bo skąd niby urząd ma mieć informację o wydłużonym roku, jeśli podatnik sam go o tym nie poinformuje – zastanawia się część księgowych. Dlatego dochodzą do wniosku, że zawiadomienie jest konieczne.

Inne kierują się informacją z urzędu, że nie trzeba zawiadamiać fiskusa o wydłużonym roku podatkowym, chyba że zażąda tego sam urząd.

A jak jest naprawdę?

Odpowiadając na to pytanie, trzeba rozróżnić sytuację:

  • spółek (z o.o., akcyjnych) rozpoczynających działalność gospodarczą w drugiej połowie roku, oraz
  • spółek, które wybierają inny rok niż kalendarzowy.


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane