statystyki

Czy spółka kapitałowa zawsze musi zawiadomić urząd skarbowy o wydłużeniu roku podatkowego

autor: Łukasz Zalewski02.02.2020, 14:15
Nie trzeba informować urzędu skarbowego o wydłużeniu roku podatkowego. Natomiast o wyborze roku podatkowego innego niż kalendarzowy trzeba powiadomić, ale dopiero w zeznaniu CIT-8.

Nie trzeba informować urzędu skarbowego o wydłużeniu roku podatkowego. Natomiast o wyborze roku podatkowego innego niż kalendarzowy trzeba powiadomić, ale dopiero w zeznaniu CIT-8.źródło: ShutterStock

Spółki kapitałowe, które rozpoczęły działalność gospodarczą w drugiej połowie 2019 r., mogą wydłużyć swój rok podatkowy do końca 2020 r. Czy informować o tym fiskusa? Co do tego jest mnóstwo wątpliwości.

TEMAT: Rok podatkowy

PROBLEM: Wydłużenie lub zmiana roku

Potwierdzają to wpisy w mediach społecznościowych. Pokazują chaos informacyjny. Księgowe twierdzą, że w urzędach skarbowych uzyskują różne odpowiedzi: raz, że trzeba zgłosić urzędowi wydłużenie roku podatkowego, innym razem – że takiego obowiązku nie ma.

Za każdym z tych rozwiązań stoją pewne racje. Bo skąd niby urząd ma mieć informację o wydłużonym roku, jeśli podatnik sam go o tym nie poinformuje – zastanawia się część księgowych. Dlatego dochodzą do wniosku, że zawiadomienie jest konieczne.

Inne kierują się informacją z urzędu, że nie trzeba zawiadamiać fiskusa o wydłużonym roku podatkowym, chyba że zażąda tego sam urząd.

A jak jest naprawdę?

Odpowiadając na to pytanie, trzeba rozróżnić sytuację:

  • spółek (z o.o., akcyjnych) rozpoczynających działalność gospodarczą w drugiej połowie roku, oraz
  • spółek, które wybierają inny rok niż kalendarzowy.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane