statystyki

Inny rachunek niż widniejący na białej liście? Pomyłka w zawiadomieniu nie grozi sankcjami

autor: Mariusz Szulc27.01.2020, 08:05; Aktualizacja: 03.03.2020, 16:40
Ważne, żeby zawiadomienie zostało wysłane w ustawowym terminie trzech dni od zlecenia przelewu. Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji.

Ważne, żeby zawiadomienie zostało wysłane w ustawowym terminie trzech dni od zlecenia przelewu. Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji.źródło: ShutterStock

Kto o zapłacie na rachunek niewidniejący w wykazie podatników VAT powiadomi inny urząd skarbowy niż ten, który jest właściwy dla wystawcy faktury, nie musi się obawiać o koszty uzyskania przychodu.

Ważne, żeby zawiadomienie zostało wysłane w ustawowym terminie trzech dni od zlecenia przelewu. Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2020 r. podatnik, który płaci kontrahentowi za transakcję o wartości powyżej 15 tys. zł na inny rachunek niż widniejący na białej liście, nie zaliczy wydatku do kosztów uzyskania przychodu, a dodatkowo odpowie solidarnie ze sprzedawcą za VAT nierozliczony z tytułu transakcji. Sposobem na uniknięcie tych konsekwencji jest powiadomienie o zapłacie naczelnika urzędu skarbowego „właściwego dla wystawcy faktury”. Z art. 117ba par. 3 ordynacji podatkowej wynika, że kupujący powinien złożyć zawiadomienie (na druku ZAW-NR) w terminie trzech dni od daty zlecenia przelewu.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane