statystyki

Wydatki bezpośrednio związane ze świadczeniem usług są bez limitu

autor: Magdalena Majkowska27.01.2020, 08:23; Aktualizacja: 03.03.2020, 14:56
Od 1 stycznia 2018 r. narzucono firmom limit w odliczaniu od przychodów kosztów usług: doradczych, badania rynku, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze.

Od 1 stycznia 2018 r. narzucono firmom limit w odliczaniu od przychodów kosztów usług: doradczych, badania rynku, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze.źródło: ShutterStock

Jeżeli nie ma wątpliwości, że koszty usług niematerialnych są niezbędne i bezpośrednio związane z wytworzeniem towarów lub świadczeniem usług na rzecz podmiotów powiązanych, to nie należy ograniczać możliwości odliczenia ich od przychodów – orzekł NSA.

To pierwszy wyrok sądu kasacyjnego w tej kwestii. Uzasadniając go, sędzia przestrzegał przed nadawaniem temu orzeczeniu rangi uniwersalnej. Podkreślił, że zapadł on na tle sprawy o interpretację indywidualną, w specyficznym stanie faktycznym, a te w praktyce są bardzo różne.

Limit i wyjątek

Od 1 stycznia 2018 r. narzucono firmom limit w odliczaniu od przychodów kosztów usług: doradczych, badania rynku, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze. Limit dotyczy transakcji między podmiotami powiązanymi, wynosi 5 proc. EBITDA i wynika z art. 15e ust. 1 ustawy o CIT.

ZOBACZ TEŻ: Ryczałt ewidencjonowany

Są jednak wyjątki. Jeden z nich mówi, że ograniczenia nie stosuje się do kosztów usług bezpośrednio związanych z wytworzeniem lub nabyciem przez podatnika towaru lub świadczeniem usługi (art. 15e ust. 11 pkt 1).

Tego właśnie wyłączenia dotyczył wyrok Naczelnego Sądu Administracyjny.

Wsparcie grupy


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane