statystyki

NSA: Kilkadziesiąt sprzedanych działek to handel

autor: Łukasz Zalewski21.01.2020, 16:00
Sprawa dotyczyła podatnika, który w 2010 r. kupował i sprzedawał działki. Po zakończeniu roku złożył PIT-39, wykazując w nim przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości.

Sprawa dotyczyła podatnika, który w 2010 r. kupował i sprzedawał działki. Po zakończeniu roku złożył PIT-39, wykazując w nim przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości.źródło: ShutterStock

Ciągły, powtarzalny, profesjonalny i nastawiony na zysk obrót nieruchomościami to działalność gospodarcza, a nie zarządzanie majątkiem prywatnym – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła podatnika, który w 2010 r. kupował i sprzedawał działki. Po zakończeniu roku złożył PIT-39, wykazując w nim przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości. Pięć lat później zakwestionował to naczelnik urzędu skarbowego. Stwierdził, że sprzedaż działek była typową działalnością gospodarczą. Zażądał dopłaty ponad 480 tys. zł podatku dochodowego.

Ustalenia te potwierdził dyrektor izby skarbowej. Wskazał, że mężczyzna systematycznie nabywał duże działki, dzielił je na mniejsze i sprzedawał. Co więcej, handlował nimi nie tylko w 2010 r., ale w okresie od 2005 do 2014 r. W tym czasie kupił co najmniej 28 działek, a sprzedał 45. Współpracował też z biurami nieruchomości. Była to zwykła działalność zorganizowana i zarobkowa – stwierdził fiskus.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane