statystyki

Drosik: Ministerstwo się myli. Mikrorachunek służy również do zapłaty mandatów

autor: Patrycja Dudek09.01.2020, 07:29; Aktualizacja: 03.03.2020, 16:08
Kto nie ureguluje mandatu albo innej należności publicznoprawnej z wykorzystaniem mikrorachunku, ten naraża się na ryzyko nie tylko naliczania odsetek, ale i wszczęcia postępowania egzekucyjnego oraz konieczności pokrycia związanych z nim kosztów - uważa ekspert

Kto nie ureguluje mandatu albo innej należności publicznoprawnej z wykorzystaniem mikrorachunku, ten naraża się na ryzyko nie tylko naliczania odsetek, ale i wszczęcia postępowania egzekucyjnego oraz konieczności pokrycia związanych z nim kosztów - uważa ekspertźródło: ShutterStock

Ministerstwo się myli, trzeba czytać przepisy – mówi w rozmowie z „Gazetą Prawną” dr Jacek Drosik, adwokat i doradca podatkowy w Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy.

Ministerstwo Finansów zaprzeczyło, jakoby mandaty karne miały być również wpłacane na mikrorachunek podatkowy. Czy pan się z tym zgadza?

Nie. Mikrorachunek służy do zapłaty również tego rodzaju należności. Kto nie ureguluje mandatu albo innej należności publicznoprawnej z wykorzystaniem mikrorachunku, ten naraża się na ryzyko nie tylko naliczania odsetek, ale i wszczęcia postępowania egzekucyjnego oraz konieczności pokrycia związanych z nim kosztów. Mandat karny jest akurat jedną z należności, których egzekucja może być prowadzona bez wcześniejszego doręczenia upomnienia. Tym samym osoba, która nie ureguluje go za pośrednictwem mikro rachunku, dowie się o zajęciu konta bankowego dopiero w momencie podjęcia próby uregulowania zobowiązania wobec wierzycieli. W efekcie jeden dług będzie generował kolejny.

ZOBACZ TEŻ: Ryczałt ewidencjonowany


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • alex60(2020-01-09 14:02) Zgłoś naruszenie 61

  O co tu do cholery chodzi? O to by podatnik czy płatnik wielokrotnie płacił i to z karami i odsetkami? Tak państwo PIS zamierza szukać pieniędzy na realizację swych durnych i nierealnych obietnic wyborczych?? Połowa "ludu pracującego miast i wsi" nie słyszała jeszcze nawet o mikrorachunkach, a jeśli nawet, to wietrzą wielki przekręt, bo w pracy nikt nim o niczym nie mówił. Mąż wczoraj zapłacił mandat, ale nie na żaden mikrorachunek tylko normalnie, na podany mu nr konta. I co? Przecież to się kupy i d...y nie trzyma!

  Odpowiedz
 • sputnick(2020-01-09 19:42) Zgłoś naruszenie 23

  Bzdury adwokat gada i sieje ferment. Nie wystarczy patrzeć na przepis ordynacji. Jest wykaz rachunków Urzędów Skarbowych opublikowany w dzienniku urzędowym mf i z niego wynikają wyjątki od płacenia na mikrorachunek. Z tego aktu wyraźnie wynika, że mandaty są płacone na mikrorachunek ale urzędu. Lex specjalis panie prawnik.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • sputnick(2020-01-10 19:55) Zgłoś naruszenie 10

  A kto powiedział, że nie jest, skoro źródło prawa do niego odsyła? Dzienniki Ustaw też są od 2012 tylko na stronie internetowej i jakoś nikt nie ma wątpliwości co do ich stosowania, a wszystkie ustawy w nich są publikowane.

  Odpowiedz
 • Ha, ha, ha(2020-01-11 14:11) Zgłoś naruszenie 10

  Jakie państwo takie ministerstwo 😋

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane