statystyki

Drosik: Ministerstwo się myli. Mikrorachunek służy również do zapłaty mandatów

autor: Patrycja Dudek09.01.2020, 07:29; Aktualizacja: 03.03.2020, 16:08
Kto nie ureguluje mandatu albo innej należności publicznoprawnej z wykorzystaniem mikrorachunku, ten naraża się na ryzyko nie tylko naliczania odsetek, ale i wszczęcia postępowania egzekucyjnego oraz konieczności pokrycia związanych z nim kosztów - uważa ekspert

Kto nie ureguluje mandatu albo innej należności publicznoprawnej z wykorzystaniem mikrorachunku, ten naraża się na ryzyko nie tylko naliczania odsetek, ale i wszczęcia postępowania egzekucyjnego oraz konieczności pokrycia związanych z nim kosztów - uważa ekspertźródło: ShutterStock

Ministerstwo się myli, trzeba czytać przepisy – mówi w rozmowie z „Gazetą Prawną” dr Jacek Drosik, adwokat i doradca podatkowy w Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy.

Ministerstwo Finansów zaprzeczyło, jakoby mandaty karne miały być również wpłacane na mikrorachunek podatkowy. Czy pan się z tym zgadza?

Nie. Mikrorachunek służy do zapłaty również tego rodzaju należności. Kto nie ureguluje mandatu albo innej należności publicznoprawnej z wykorzystaniem mikrorachunku, ten naraża się na ryzyko nie tylko naliczania odsetek, ale i wszczęcia postępowania egzekucyjnego oraz konieczności pokrycia związanych z nim kosztów. Mandat karny jest akurat jedną z należności, których egzekucja może być prowadzona bez wcześniejszego doręczenia upomnienia. Tym samym osoba, która nie ureguluje go za pośrednictwem mikro rachunku, dowie się o zajęciu konta bankowego dopiero w momencie podjęcia próby uregulowania zobowiązania wobec wierzycieli. W efekcie jeden dług będzie generował kolejny.

ZOBACZ TEŻ: Ryczałt ewidencjonowany


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • alex60(2020-01-09 14:02) Zgłoś naruszenie 61

  O co tu do cholery chodzi? O to by podatnik czy płatnik wielokrotnie płacił i to z karami i odsetkami? Tak państwo PIS zamierza szukać pieniędzy na realizację swych durnych i nierealnych obietnic wyborczych?? Połowa "ludu pracującego miast i wsi" nie słyszała jeszcze nawet o mikrorachunkach, a jeśli nawet, to wietrzą wielki przekręt, bo w pracy nikt nim o niczym nie mówił. Mąż wczoraj zapłacił mandat, ale nie na żaden mikrorachunek tylko normalnie, na podany mu nr konta. I co? Przecież to się kupy i d...y nie trzyma!

  Odpowiedz
 • sputnick(2020-01-09 19:42) Zgłoś naruszenie 23

  Bzdury adwokat gada i sieje ferment. Nie wystarczy patrzeć na przepis ordynacji. Jest wykaz rachunków Urzędów Skarbowych opublikowany w dzienniku urzędowym mf i z niego wynikają wyjątki od płacenia na mikrorachunek. Z tego aktu wyraźnie wynika, że mandaty są płacone na mikrorachunek ale urzędu. Lex specjalis panie prawnik.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • sputnick(2020-01-10 19:55) Zgłoś naruszenie 10

  A kto powiedział, że nie jest, skoro źródło prawa do niego odsyła? Dzienniki Ustaw też są od 2012 tylko na stronie internetowej i jakoś nikt nie ma wątpliwości co do ich stosowania, a wszystkie ustawy w nich są publikowane.

  Odpowiedz
 • Ha, ha, ha(2020-01-11 14:11) Zgłoś naruszenie 10

  Jakie państwo takie ministerstwo 😋

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane